Pāriet uz saturu

Džeina Gudola

Vikipēdijas lapa
Džeina Gudola
Jane Goodall
Džeina Gudola
Personīgā informācija
Dzimusi 1934. gada 3. aprīlī (90 gadi)
Londona, Karogs: Apvienotā Karaliste Apvienotā Karaliste
Pilsonība Karogs: Apvienotā Karaliste Apvienotā Karaliste
Zinātniskā darbība
Zinātne zooloģija
Darba vietas Gombestrīma nacionālais parks, Tanzānija
Alma mater Kembridžas Universitāte
Sasniegumi, atklājumi šimpanžu pētniecība
Apbalvojumi Britu impērijas ordenis

Deima Džeina Morisa Gudola (angļu: Dame Jane Morris Goodall, dzimusi 1934. gada 3. aprīlī kā Valērija Džeina Morisa-Gudola (Valerie Jane Morris-Goodall)) ir angļu zooloģe, primatoloģe, etoloģe, antropoloģe un ANO Miera sūtne. Vairāk kā 50 gadus pētījusi šimpanzes dabīgos apstākļos un tiek uzskatīta par vienu no pasaules vadošajiem ekspertiem šajā jomā.[1]

Dzīvesgājums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Džeina Gudola dzimusi Londonā, un jau no bērnības interesējās par dzīvnieku pasauli. Vēlāk kļuva par paleontologa Luisa Līkija sekretāri un palīdzi. 1960. gadā sāka šimpanžu pētīšanu Gombestrīma nacionālajā parkā, Tanzānijā un līdz ar Daianu Fosiju (gorillu pētniece) un Birutu Galdiku (orangutanu pētniece), kļuva par t. s. "Līkija eņģeļiem". 1964. gadā Gudola Kembridžas Universitātē ieguva doktora grādu etoloģijā.

1977. gadā dibinājusi starptautisku organizāciju "Džeinas Gudolas institūts", kas nodarbojas ar savvaļas dzīvnieku un vides aizsardzību, kā arī kopš 1996. gada ir valdes locekle dzīvnieku tiesību organizācijā "Nonhuman Rights Project", kas cenšas panākt juridisku tiesību piešķiršanu vismaz atsevišķām dzīvnieku sugām, piemēram, pērtiķiem, ziloņiem, delfīniem un vaļiem.[2]

Darbi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Latviski izdotas šādas Džeinas Gudolas grāmatas (autore norādīta kā Džeina van Lavika - Gudola):

  • "Cilvēka ēnā" (In the Shadow of Man, oriģinālizdevums - 1971., latviski - 1977.)
  • "Bezvainīgie slepkavas" (Innocent Killers, kopā ar vīru Hugo Laviku-Gudolu, oriģinālizdevums - 1971., latviski - 1979.)

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. "Being Jane Goodall Arhivēts 2017. gada 28. janvārī, Wayback Machine vietnē.". National Geographic. October 2010. (Skatīts 2017. gada 15. janvārī)
  2. "About Us" Arhivēts 2012. gada 26. jūnijā, Wayback Machine vietnē.. "Nonhuman Rights Project" mājaslapa. (Skatīts 2017. gada 15. janvārī.)

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]