Pāriet uz saturu

Decijs

Vikipēdijas lapa
Decijs
Decius
Imperatora Decija marmora krūšutēls
Romas impērijas imperators
249. gadā — 251. gada jūnijs
Priekštecis Filips Arābs
Pēctecis Treboniāns Galls, Hostilians
Dzimis 201. gadā
Budalia Panonija, Romas impērija
(Martinči, Karogs: Serbija Serbija)
Miris 251. gada jūnijs
Abritta, Mēzija, Romas impērija
(Razgrada, Karogs: Bulgārija Bulgārija)
Dzīvesbiedre Herenija Etruscilla
Reliģija Pagānisms

Gaijs Mezijs Kvints Decijs (latīņu: Gaius Messius Quintus Decius Augustus; ap 201 — 251) bija Romas imperators no 249. gada līdz savai nāvei 251. gadā. Pasludinājis savu dēlu Herreniju par līdzvaldnieku.

Pirms kļūšanas par imperatoru ieguvis plašu administratīva darba pieredzi. Bijis senators, pildījis arī konsula amatu 232. gadā. Bijis Mēzijas, Ģermānijas un Spānijas provinču pārvaldnieks kā arī Romas pilsētas prefekts. 248 gadā imperators Filips Arābs uzticēja Decijam apspiest sacelšanos Balkānos, Mēzijas un Pannonijas provincēs. 249. gadā, pēc sacelšanās apspiešanas, karaspēks pasludināja Deciju par imperatoru. Devies uz Itāliju, kur kaujā pie Veronas 249. gada septembrī nogalināja līdzšinējo imperatoru Filipu, līdz ar to arī senāts bija spiests atzīt viņu par valdnieku.

250. gada janvārī izdeva ediktu, ka ikviena Romas pilsoņa pienākums ir upurēt dieviem valsts drošības labā. Lai arī kristieši šajā ediktā nav minēti, plašā impērijas kristiešu kopiena šo ediktu Decijam nekad nepiedeva un uzskatīja viņu par savu ienaidnieku un tirānu. Īstenojis vairākus celtniecības projektus Romā.

Decija valdīšanas laikā pirmo reizi goti šķērsoja Donavu un iebruka impērijas teritorijā. Imperators reorganizēja impērijas armiju un devās likvidēt iebrukumu. Ar mainīgām sekmēm tika aizvadītas vairākas kaujas mūsdienu Bulgārijas teritorijā, līdz 251. gada jūnijā Romas karaspēks piedzīvoja smagu sakāvi kaujā pie Abrittas. Kaujā krita gan imperators Decijs, gan viņa vecākais dēls un līdzvaldnieks Herrenijs.

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]