Pāriet uz saturu

Deitonas miera līgums

Vikipēdijas lapa
Deitonas miera līguma sarunas. Centrā redzams Dienvidslāvijas prezidents Miloševičs, tālāk sēž Bosnijas un Hercegovinas prezidents Izetbegovičs un Horvātijas prezidents Tudžmans

Vispārējais pamatlīgums par mieru Bosnijā un Hercegovinā, zināms kā Deitonas miera līgums, arī Deitonas vienošanās, ir līgums par uguns pārtraukšanu starp naidīgajām pusēm Bosnijas karā (1992—1995) un teritorijas sadalīšanu Bosnijas un Hercegovinas Republikā. 1995. gada 21. novembrī ASV militārajā bāzē netālu no Deitonas (Ohaio štatā) tika uzsāktas sarunas par šādu līgumu, 1995. gada 14. decembrī Francijas galvaspilsētā Parīzē to parakstīja tā laika Bosnijas un Hercegovinas prezidents Alija Izetbegovičs, Dienvidslāvijas (Serbijas) prezidents Slobodans Miloševičs un Horvātijas prezidents Fraņo Tudžmans.

Deitonas vienošanās lika pamatus Bosnijas un Hercegovinas konstitucionālajai struktūrai, kas ir spēkā arī pašlaik. Kamēr netiks atjaunota savstarpēja uzticēšanās starp trim tautām, tās atcelšana ir sarežģīta. Pēdējos gados Rietumvalstis ir aktīvāk aicinājušas pārskatīt Deitonas sistēmu un ieviest tradicionālu konstitūciju. Šis plāns cita starpā paātrinātu Bosnijas un Hercegovinas tuvināšanos Eiropas Savienībai, no otras puses, Serbu Republika cenšas sevi izolēt (jo īpaši 2023. gada jūnijā tika pieņemts lēmums izstāties no Bosnijas un Hercegovinas Konstitucionālās tiesas jurisdikcijas).

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]