Pāriet uz saturu

Dim sum

Vikipēdijas lapa
Tipiskas dim sum brokastis Honkongā

Dim sum (ķīniešu: 點心) ir viegli ēdieni, ko saskaņā ar ķīniešu tējas tradīcijām parasti pasniedz kopā ar puera tējas tasi pirms vakariņām. Tās ir nelielas deserta, augļu, dārzeņu vai jūras velšu porcijas, kas sadalītas uz vairākiem šķīvjiem. Parasti dim sum baudīšana notiek t.s. "yum cha" laikā, kas ir ķīniešu tējas dzeršanas tradīcija.[1]

Kantonas restorānos Dim sum pasniedz jau piecos no rīta, bet tradicionālākajos restorānos dim sum ēdienus parasti pasniedz līdz pat pusdienlaikam.[2] Dim sum restorānos ir unikāla pasniegšanas metode, kad apkalpotāji ēdienus piedāvā klientiem no tvaika karsētiem ratiņiem. Dažas aplēses liecina, ka Ķīnā kopumā ir vismaz divi tūkstoši dim sum ēdienu veidu, taču ārpus Ķīnas parasti tiek pārdoti tikai četrdesmit līdz piecdesmit veidi.[3] Tikai Guandunas provincē vien ir vairāk nekā tūkstotis dim sum ēdienu, un neviens cits Ķīnas reģions nav pat tuvu šim skaitlim. Patiesībā lielākajā daļā Ķīnas ēdienu gatavošanas grāmatu ir tendence kombinēt savas dim sum ēdienu variācijas ar citām vietējām uzkodām.

Dim sum aizsākumi meklējami Ķīnas dienvidos, īpaši Guandžou reģionā, kur tas kļuva par neatņemamu tējas dzeršanas kultūras daļu. Tējas nami agrāk piedāvāja nelielas uzkodas ceļotājiem un tirgotājiem, kas ceļoja pa Zīda ceļu. Ķīnas pilsoņu karam turpinoties no 1927. līdz 1949. gadam, daudzi dim sum šefpavāri pameta Ķīnu un apmetās uz dzīvi Honkongā, kā rezultātā dim sum tika pilnveidots un ieviesti jauninājumi. Tika izveidoti arī lieli dim sum restorāni lielākajās pilsētās, piemēram, Sanfrancisko, Bostonā, Toronto un Ņujorkā.[4]

Termina “dim sum” sākotnējā nozīme joprojām ir neskaidra un strīdīga. Dažas atsauces norāda, ka šis termins radies Austrumu Dzjiņu dinastijas laikā (317. — 420. gs.).[5] Saskaņā ar vienu no leģendām, lai izrādītu karavīriem pateicību pēc kaujām, kāds ģenerālis licis civiliedzīvotājiem cept maizītes un kūkas, lai nosūtītu uz frontes līnijām.

Populārākie dim sum veidi

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Dim sum aptver dažādus ēdienus ar dažādu tekstūru, garšu un pagatavošanas metodēm. Šeit ir daži no klasiskajiem variantiem:

  1. Tvaicēti pelmeņi (dumplings)
    • Har gow (虾饺): caurspīdīgi rīsu mīklas pelmeņi ar garnelēm.
    • Siu mai (烧卖): atvērti pelmeņi ar cūkgaļu, garnelēm un reizēm krabju ikriem.
  2. Rīsu ruļļi (cheong fun, 肠粉)
    • Plāni rīsu mīklas ruļļi, kas pildīti ar garnelēm, cūkgaļu vai dārzeņiem, un pārlieti ar sojas mērci.
  3. Cepti un fritēti ēdieni
    • Pavasara ruļļi (春卷): kraukšķīgi pavasara ruļļi ar dārzeņu vai gaļas pildījumu.
    • Taro kūkas (芋头糕): kūkas no kolokāzijas saknes, kas var būt ceptas vai tvaicētas.
  4. Pildītas maizītes
    • Char siu bao (叉烧包): mīkstas tvaicētas maizītes, pildītas ar saldenu BBQ cūkgaļu.
    • Lau sa bao (流沙包): saldi plūstoši maizīšu pildījumi no olu krēma vai sāļās pīļu olas.
  5. Deserti
    • Mango pudiņš (芒果布丁): mango deserts, kas bieži tiek pasniegts ar saldo pienu.
    • Sesama bumbiņas (芝麻球): fritētas rīsu bumbiņas, kas pildītas ar saldo pupiņu pastu un apkaisītas ar sezamu.
  1. «What Is Dim Sum? The Beginner's Guide to South China's Traditional Brunch Meal | Asia Society». asiasociety.org (angļu). Skatīts: 2025-01-24.
  2. Anna Kang. «How to Order Dim Sum, According to the Head Chef of the First Chinese Restaurant in North America to Receive a Michelin Star». TIME (angļu), 2019-12-18. Skatīts: 2025-01-24.
  3. Sudi Pigott. «Why dumplings - the ultimate comfort food - are so popular right now». The i Paper (en-US), 2019-02-14. Skatīts: 2025-01-24.
  4. «Entertaining from Ancient Rome to the Super Bowl : an encyclopedia | WorldCat.org». search.worldcat.org (angļu). Skatīts: 2025-01-24.
  5. «點心點解叫「點心」?». www.bastillepost.com. 2016-04-24. Skatīts: 2025-01-24.
  • Dim Sum: The Delicious Secrets of Home-Cooked Chinese Tea Lunch by Rhoda Yee. San Francisco: Taylor & Ng, 1977.
  • Classic Deem Sum by Henry Chan, Yukiko, and Bob Haydock. New York: Holt, Rinehart, and Winston, 1985.