Dorisa Lesinga

Vikipēdijas lapa
Dorisa Meja Lesinga
Doris May Lessing
Dorisa Lesinga 2006. gadā
Dorisa Lesinga 2006. gadā
Personīgā informācija
Dzimusi 1919. gada 22. oktobrī
Kermānšāha, Persija
Mirusi 2013. gada 17. novembrī (94 gadi)
Londona, Karogs: Apvienotā Karaliste Apvienotā Karaliste
Pilsonība Apvienotā Karaliste
Literārā darbība
Pseidonīms Džeina Samersa (Jane Somers)
Nodarbošanās rakstniece
Literatūras virzieni modernisms, postmodernisms, sūfisms, sociālisms, feminisms, zinātniskā fantastika
Slavenākie darbi The Grass is Singing
The Golden Notebook
Briefing for a Descent into Hell
The Good Terrorist
Canopus in Argos
The Cleft
Apbalvojumi 2007. gadā Nobela prēmija literatūrā

Dorisa Meja Lesinga (angļu: Doris May Lessing, dzimusi Teilere (Tayler) 1919. gada 22. oktobrī, mirusi 2013. gada 17. novembrī) bija britu rakstniece, kas rakstīja galvenokārt romānus un stāstus. Viņas darbos galvenokārt ir aprakstīti cilvēki, kas iesaistīti sociālos un politiskos 20. gadsimta apvērsumos. Lesinga 2007. gadā saņēma Nobela prēmiju literatūrā.

Kad Lesinga piedzima, viņas ģimene dzīvoja Persijā. Kad Dorisai bija pieci gadi, ģimene pārcēlās uz Dienvidrodēziju (mūsdienās Zimbabve), kur dzīvoja līdz 1949. gadam. Tad viņa atkal pārcēlās uz dzīvi Anglijā. Jaunības gados viņa bija aktīva komuniste. Savā darbā In Pursuit of the English (1960) viņa ir aprakstījusi pirmos mēnešus, ko nodzīvoja Anglijā, savukārt Going Home (1957) aprakstīja izjūtas, kas skāra Lesingu, kad viņa viesojās Rodēzijā. 1994. gadā publicēja pirmo autobiogrāfijas daļu Under My Skin; otrā daļa Walking in the Shade tika izdota 1997. gadā.

Viņas pirmais publicētais darbs ir The Grass Is Singing ("Zāle dzied", 1950). Tajā ir aprakstīta baltādaina zemnieka un viņas sievas dzīve Rodēzijā kopā ar melnādainajiem kalpiem. Starp viņas visnozīmīgākajiem darbiem ir pusautobiogrāfiska romānu sērija Children of Violence ("Vardarbības bērni", 1952–69), piecas grāmatas par Martu Kvestu, kas uzaugusi Dienvidāfrikā un pēc tam pārcēlusies uz dzīvi Anglijā. Viens no viņas visvairāk lasītajiem darbiem ir The Golden Notebook ("Zelta dienasgrāmata", 1962).

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Apbalvojumi
Priekštecis:
Orhans Pamuks
Nobela prēmija literatūrā
2007
Pēctecis:
Žans Marī Gistavs Leklēzio