Pāriet uz saturu

Dzīvdzemdētājs

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no Dzīvdzemdēšana)

Dzīvdzemdētājs ir organisms, kura pēcnācēji attīstās mātes ķermenī un piedzimst kā pilnvērtīgi attīstīti indivīdi. Šis vairošanās veids atšķiras no olas dēšanas (oviparitātes) un starpstadijas jeb olas-dzīvdzemdēšanas (ovoviviparitātes), kur embrijs attīstās olā mātes ķermenī, bet netiek barots no mātes organisma.

Dzīvdzemdēšana ir izplatīta galvenokārt zīdītāju klasē (Mammalia), kur gandrīz visas sugas, izņemot monotrēmus (piemēram, pīļknābjus un ehidnas), dzemdē dzīvus mazuļus. Lielākajā daļā zīdītāju embrijs attīstās dzemdē un tiek barots caur placentu, kas nodrošina barības vielas un skābekli, kā arī izvada vielmaiņas galaproduktus. Šo specifisko dzīvdzemdēšanas veidu sauc par placentāro viviparitāti.

Tomēr dzīvdzemdēšana sastopama arī citās dzīvnieku grupās, tostarp dažām zivju sugām (piemēram, zobenzivīm), abiniekiem (piemēram, dažām salamandru sugām) un rāpuļiem (piemēram, dažiem čūsku un ķirzaku veidiem). Dažos gadījumos dzīvdzemdētāji var attīstīt alternatīvus barošanas mehānismus, piemēram, barošanu caur olas dzeltenumu (lecitotrofija) vai mātes ķermeņa sekrētiem (matrotrofija).

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]