Pāriet uz saturu

Dzavhanas aimaks

Vikipēdijas lapa
Dzavhanas aimaks
Завхан аймаг
ᠵᠠᠪᠬᠠᠨᠠᠢᠢᠮᠠᠭ
—  aimaks  —
Jarū suma centrs aimaka vidienē
Jarū suma centrs aimaka vidienē
Jarū suma centrs aimaka vidienē
Flag of Dzavhanas aimaks
Karogs
Coat of arms of Dzavhanas aimaks
Ģerbonis
Dzavhanas aimaka novietojums MongolijāDzavhanas aimaka novietojums Mongolijā
Valsts Karogs: Mongolija Mongolija
Dibināts 1931
Centrs Uļastaja
Administratīvais iedalījums 23 sumi
Platība 
 - Kopā 82 456 km²
Iedzīvotāji (2023)
 - Kopā 71 126
 - Blīvums 0,9/km²
Laika josla ULAT (UTC+8)
ISO 3166 kods MN-057
Mājaslapa: www.zavkhan.gov.mn
Dzavhanas aimaks Vikikrātuvē

Dzavhanas aimaks (mongoļu: Завхан аймаг) ir viens no Mongolijas aimakiem. Atrodas valsts ziemeļrietumos, robežojas ziemeļos ar Krievijas Tivas Republiku, austrumos — ar Huvsgula, Arhangaja un Bajanhongoras aimakiem, dienvidos — ar Gobi Altaja aimaku, bet rietumos — ar Hovdas un Uvsnūra aimakiem. Aimaka centrs un lielākā apdzīvotā vieta ir Uļastaja. Administratīvi iedalās 24 sumos. Nodēvēts pēc Dzavhanas upes, kas sākas Hangaja dienvidu nogāzē, bet plūst uz ziemeļrietumiem pa aimaka dienvidu robežu.

Aimaka centrālā un austrumu daļa kalnaina, šeit paceļas Hangaja kalnu rietumu daļa ar grēdas augstāko virsotni Otgontengeru 4021 m vjl. Aimaka rietumu daļu aizņem Lielo Ezeru ieplaka piegulošais Mongolelsa smiltājs, bet ziemeļos iestiepjas Sajānu priekškalnes. Aimakā sākas Selengas satekupe Idera, kā arī Hjargasnūra pietekas Dzavhana un Hungī. Lielākais ezers ir Telmennūrs aimaka ziemeļdaļā. Daudz derīgo izrakteņu — izpētītas dzelzsrūdas, alvas, zelta, vara, fosforītu, molibdena, dimantu u.c. atradnes. Aimaka austrumos Tarvagataja grēdā izveidots Tarvagataja nacionālais parks.

Dzavhanas aimakā ir viena no aukstākajām ziemas temperatūrām Mongolijā. Reizēm vasarā snieg. Tosoncengelā aimaka austrumos ir reģistrēta ziemas temperatūra līdz –52,9 °C. Šim apvidum pieder arī rekords par augstāko vidējo jūras līmeņa barometrisko spiedienu, kāds jebkad reģistrēts uz Zemes — 1085,7 hektopaskāli, mērot 2001. gada 19. decembrī.[1]

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]