Dzintars (uzņēmums)

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
AS Dzintars
176px-Dzintars.svg.png
Veids akciju sabiedrība
Dibināts 1849. gads (1991. gads)
Galvenais birojs Mālu iela 30, Rīga, Latvija
Darbinieki 320
Apgrozījums 6,28 miljonu eiro (2017. gads)
Nozare biokosmētikas un parfimērijas rūpniecība
AS "Dzintars" rūpnīcas ēka Mālu ielā 30 2018. gadā

AS Dzintars ir biokosmētikas un parfimērijas izstrādātājs un ražotājs Rīgā, Latvijā. Tā patiesais labuma guvējs un valdes priekšsēdētājs bija Iļja Gerčikovs. 2019. gadā uzņēmumam tika pasludināta maksātnespēja.

Kopš 2020. gada maksātnespējīgā "Dzintars" ražotne pieder Igaunijas uzņēmuma AS Skinest Grupp meitas uzņēmumam SIA Ritrem. Ražošanu tajā veic SIA H.A. Brieger.[1]

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1849. gadā izveidota Brigera ziepju un parfimērijas fabrika. Pēc ziepju vārītavu un parfimērijas uzņēmumu apvienošanas un reorganizācijas, 1951. gadā viena no fabrikām ieguva nosaukumu "Dzintars". 1958. gadā fabriku apvienoja ar ziepju vārītavu "Sarkanā Ausma" tika izveidota parfimērijas un kosmētikas rūpnīca "Dzintars". Kopš 1991. gada uzņēmums ir akciju sabiedrība.

2016. gada rudenī "Dzintars" lūdza tiesisko aizsardzību Rīgas Zemgales priekšpilsētas tiesā, jo atradās sarežģītā stāvoklī pēc tirgus daļas zaudēšanas. Uzņēmumam izveidojās nodokļu parāds trīs miljonu apmērā, kura nomaksu tas lūdza atlikt uz pieciem gadiem.[2] 2016. gada 17. oktobrī Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas tiesa ierosināja AS "Dzintars" tiesiskās aizsardzības procesa lietu. 2017. gada janvārī tiesa pasludināja "Dzintars" tiesiskās aizsardzības procesu, tad uzņēmuma nodokļu parāds bija 3,46 miljoni eiro.

2019. gadā tika pārtraukta ražošana. Oktobrī parādsaistības bija pieaugušas līdz 6,82 miljoniem eiro, tādēļ Valsts ieņēmumu dienests (nodrošinātais kreditors) nesaskaņoja "Dzintars" sagatavotos tiesiskās aizsardzības procesa pasākumu plāna grozījumus. 5. novembrī Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesa izbeidza AS "Dzintars" tiesiskās aizsardzības procesu un ierosināja maksātnespējas lietu.[3] 12. novembrī tiesa pasludināja uzņēmumu par maksātnespējīgu.[4]

2020. gada martā tika organizēta AS "Dzintars" administratīvo ēku un ražotnes izsole ar sākuma cenu 6,9 miljoni EUR, taču tā beidzās bez rezultātiem. Otrā izsole netika rīkota, administratoram bažījoties, ka aktīvus var iegādāties par samazinātu iespējamo cenu. Tā vietā trim pretendentiem tika dota iespēja iesniegt savu cenu piedāvājumu, atverot kontu bankā un iemaksājot tajā savu pirkuma summu par "Dzintars" aktīviem (ēkas Rīgā, Mālu ielā 30, ražošanas iekārtas, transportlīdzekļus, mēbeles, biroja tehniku un 87 preču zīmes). Augusta vidū, starp AS "Dzintars", AS Swedbank un AS "Daugavpils Lokomotīvju Remonta Rūpnīca" (tās patiesais labuma guvējs ir Igaunijas pilsonis Oļegs Osinovskis) meitas uzņēmumu SIA Ritrem tika noslēgts darījuma konta līgums. 26. augustā atvērtajā darījuma kontā tika iemaksāti 5,5 miljoni eiro. Šī cena bija augstākā starp pretendentiem.[5][6] "Daugavpils Lokomotīvju Remonta Rūpnīca" meitas uzņēmums SIA "Instruments" plānoja "Dzintars" ražotnē atsākt ražošanu. 2020. gada 7. oktobrī tas tika pārdēvēts par SIA Dzintars Production, bet 2021. gada 8. janvārī ieguva nosaukumu SIA H.A. Brieger.[1]

Nozare[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Uzņēmums veica parfimērijas, kosmētikas, augu ekstraktu un parfimērijas kompozīciju izstrādi un ražošanu.

Laika posmā no 1998. līdz 2004. gadam uzņēmumā notika reorganizācija, pēc kā vācu auditoru kompānija veica sertifikāciju un izsniedza GMP Cosmetic sertifikātu. Uzņēmumam ir arī ISO 14001, ISO 9001 un ISO 17025 sertifikāti. Uzņēmums ieguva balvu WIPO Trophy for Innovative Enterprises, ko piešķir The World Intellectual Property Organization. 2010. gadā "Dzintars" ieguva starptautiskā standarta Ecocert licenci.

Uzņēmuma "Dzintars" ražojumu asortimentā bija pieejami parfimērijas izstrādājumi, dekoratīvā kosmētika, sejas, ķermeņa un matu kopšanas līdzekļi un biokosmētika.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]