Pāriet uz saturu

Eiropas Savienotās Valstis

Vikipēdijas lapa
Paneiropas Savienības (Paneuropa-Union) karogs.

Eiropas Savienotās Valstis ir Eiropas federālisma kustības piekritēju politisks uzstādījums, kura mērķis ir panākt lielāku Eiropas valstu integrāciju un politisko sadarbību starp Eiropas Savienības dalībvalstīm un kandidātvalstīm.

Jau 1776. gadā Džordžs Vašingtons, vēlākais ASV prezidents, vēstulē Žilbēram Lafajetam rakstīja:

"Mēs esam iesējuši brīvības un vienotības sēklu, kas pamazām dīgst visā pasaulē. Kādu dienu pēc ASV parauga nodibinās Eiropas Savienotās Valstis, kas būs visu nāciju likumdevēji." 

1778. gadā Bendžamins Franklins ieteica veidot Eiropas valstu federālo konstitūciju. Vīnes kongress (1814—1815) izveidoja pirmo starptautisko drošības sistēmu Eiropā. Pēc šīs drošības sistēmas sabrukuma un 1848. gada revolūcijām Viktors Igo Pacifistu kongresā Parīzē 1849. gadā, vēlāk arī Džuzepe Madzīni un Džuzepe Garibaldi atsāka lietot terminu Eiropas Savienotās Valstis.

Pēc Pirmā pasaules kara 1926. gadā Vīnē notika pirmais Paneiropas kongress, kurā par tās priekšsēdētāju ievēlēja grāfu Rihardu Kudenhovu-Kalergi.

Pēc Otrā pasaules kara 1946. gadā vēlākais VFR kanclers Konrāds Adenauers ar Eiropas Savienoto Valstu dibināšanu saistīja cerību uz ilgstošu mieru Eiropā:

"Es ceru, ka ne pārāk tālā nākotnē izveidosies Eiropas Savienotās Valstis, kuru daļa būs Vācija, un ka Eiropa, šis kontinents, ko tik bieži izpostīja karš, izbaudīs ilgstoša miera svētību."

Savukārt Vinstons Čērčils 1946. gadā uzrunā Cīrihes universitātes studentiem teica:

"Un tomēr visu šo laiku ir bijis līdzeklis, kas, ja to vispārēji un spontāni pieņemtu lielākā daļa cilvēku daudzās valstīs, it kā par brīnumu mainītu visu ainu un dažu gadu laikā padarītu visu Eiropu vai vismaz lielāko tās daļu tikpat brīvu un laimīgu kā Šveice šodien. Kas ir šis lieliskais līdzeklis? Tā ir Eiropas tautu saimes vai vismaz pēc iespējas lielākas tās daļas atjaunošana, piešķirot tai struktūru, kurā tā var pastāvēt mierā, drošībā un brīvībā. Mums ir jārada sava veida Eiropas Savienotās Valstis. Tikai tādā veidā simtiem miljonu grūtībās nonākušu cilvēku varēs atgūt tos vienkāršos priekus un cerības, kas padara dzīvi dzīvot vērtu."

1955. gadā franču uzņēmējs Žans Monē nodibināja Eiropas Savienoto Valstu rīcības komiteju, kas 1961. gadā bija iesaistīta neformālas Eiropadomes izveidē.

2011. gadā vēlākā Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena teica:

"Mans mērķis ir Eiropas Savienotās Valstis — pēc Šveices, Vācijas vai ASV federālo zemju parauga."

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]