Gogoļa iela

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no Gogoļa iela (Rīga))
Jump to navigation Jump to search
Gogoļa iela
Gogoļa iela
Gogoļa iela pie Centrāltirgus
Ielas novietojums Rīgā
Riga Gogola iela karte.png
Pamatinformācija
Pilsēta Flag of Riga.svg Rīga
Priekšpilsēta Latgales priekšpilsēta
Apkaime Centrs
Maskavas forštate
Garums 1045 m
Vēsturiskie
nosaukumi
  • Lāču iela
  • Stacijas iela
  • Salaspils iela
Joslu skaits 2—5
Segums asfalts
Sabiedriskais transports
Autobuss lielākā daļa visu maršrutu
Trolejbuss 3. 13. 15. 19.
Gogoļa iela Vikikrātuvē

Gogoļa iela ir iela Rīgā, Latgales priekšpilsētas administratīvajā rajonā, Centra un Maskavas forštates apkaimēs. Gogoļa iela sākas Stacijas laukumā, savienojumā ar 13. janvāra un Marijas ielu un beidzas krustojumā ar Firsa Sadovņikova ielu. Ielas kopējais garums ir 1045 metri un tā sastāv no 2—4 braukšanas joslām.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tagadējā Gogoļa iela ietver kādreizējo Lāču ielu un Stacijas ielu. Lāču iela atradās tagadējās Gogoļa ielas posmā no Turgeņeva ielas līdz Dzirnavu ielai, bet Stacijas iela savienoja 19. gadsimta 60. gados izveidoto Stacijas laukumu ar Lāču ielu. 1885. gadā Stacijas ielai klāt pievienoja Lāču ielu. Savukārt 1902. gadā, sakarā ar krievu rakstnieka N. Gogoļa nāves 50. gadadienu, ielu pārdēvēja par Gogoļa ielu. 20. gadsimta 30. gados iela tika pagarināta no Dzirnavu ielas līdz Lāčplēša ielai. Nosaukums vācu okupācijas laikā bija Salaspils iela (vācu: Kirchholmerstraße).[1]

Ielas raksturojums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Gogoļa iela aizsākās Centra apkaimes dienvidu daļā, Stacijas laukumā, savienojumā ar 13. janvāra un Marijas ielu, iepretīm Raiņa bulvārim un virzās dienvidu virzienā. Iela caur tuneli, ieejot Maskavas forštates apkaimē, šķērso dzelzceļa uzbērumu un virzoties garām Rīgas Centrāltirgum nogriežās dienvidaustrumu virzienā. Krustojas ar Gaiziņa ielu, kurai iepretīm atrodas Latvijas Republikas Satiksmes ministrija, un Turgeņeva ielu. Posmā starp Turgeņeva un Puškina ielām tā virzās garām Zinātņu akadēmijas augstceltnei. Aiz Puškina ielas krustojuma tā krustojas ar Jēzusbaznīcas un Dzirnavu ielām, nogriežas austrumu virzienā un tālāk iet kā četru joslu iela ar atdalītām brauktuvēm. Krustojas ar Strūgu ielu un Lāčplēša ielu un beidzas krustojumā ar Firsa Sadovņikova ielu.

Ielu savienojumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Gogoļa iela ir savienota ar šādām ielām:

Interesanti objekti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Gogoļa ielā 3 atrodas Latvijas Republikas Satiksmes ministrija, kā arī VAS "Latvijas dzelzceļš" administrācija. Ēka celta 1925. gadā. Interesanti, ka ēkā līdz 1940. gadam darbojās arī Latvijas Mākslas akadēmija.
  • Gogoļa ielā 9 atrodas Rīgas Vissvētās Dievmātes pasludināšanas pareizticīgo baznīca (ēkā atrodas arī Nikolaja brīnumdarītāja baznīca). Baznīca celta laikā no 1814. līdz 1818. gadam pēc Teodora Gotfrīda Šulca projekta.
  • Gogoļa ielā 7a atrodas Latgales priekšpilsētas policijas pārvalde. Padomju okupācijas laikā ēkā atradās Rīgas pilsētas Maskavas rajona milicijas daļa.

Attēli[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Rīgas ielas. Enciklopēdija. 3. sējums. SIA Drukātava, 2009, 110. lpp.