Gorenje

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Gorenje
Tips akciju sabiedrība
Darbības joma mašīnbūve
Dibināts 1950. gads
Galvenais birojs Velenje, Karogs: Slovēnija Slovēnija
Produkti sadzīves tehnika
Mājaslapa gorenjegroup.com

Gorenje (pilns nosaukums Gorenje gospodinjski aparati, d.d.) ir Slovēnijas sadzīves tehnikas ražotājs. Tas ir viens no astoņiem lielākajiem sadzīves tehnikas ražotājiem Eiropā. Uzņēmuma galvenais birojs atrodas Velenjē. Dibināts 1950. gadā.

Gorenje akcijas tiek kotētas Ļubļanas biržā (kods GRVG). Lielākie akcionāri (2015. gada aprīlī)[1]: Kapitalska Družba, d.d. (16,37 %), IFC (11,80 %), Panasonic (9,50 %), KDPW (8,05 %), Alpen.SI (4,54 %), Home Products Europe B.V. (4,38 %), Raiffeisen Bank Aaustria d.d. (2,05 %).

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Uzņēmums dibināts 1950. gadā Gorenjes ciemā (tajā laikā Dienvidslāvijā). Sākotnēji uzņēmums nodarbojās ar lauksaimniecības tehnikas izgatavošanu un celtniecības materiālu piegādi. 1958. gadā tas sāka ražot cietā kurināmā plītis.

1960. gadā uzņēmums pārcēlās uz tuvējo pilsētu Velenji, kur uzceltas jaunas rūpnieciskās telpas. 1961. gadā Gorenje sāka plīšu eksportu uz Vāciju. 1964. gadā sākta veļas mašīnu ražošana pēc Zanussi licences, visas komplektējošās daļas saņemot no Itālijas. 1969. gadā sākta ledusskapju ražošana.

1970. gados Gorenje sāka ražot virtuves piederumus, keramiku, medicīnas aprīkojumu, telesakaru ierīces, televizorus un citas sadzīves elektronikas preces. Produkcija eksportēta uz Rietumeiropas valstīm (Vāciju, Austriju, Dāniju un Itāliju) un Austrāliju.

1980. gados Gorenje par galveno nozari kļuva sadzīves iekārtu ražošana. Sākts eksports uz Apvienoto Karalisti un ASV.

1990. gadu sākumā Slovēnija atdalījās no Dienvidslāvijas, un lielā mērā tika zaudēts Dienvidslāvijas tirgus. Gorenje paplašināja eksportu uz Austrumeiropas valstīm (Čehiju, Ungāriju, Poliju, Bulgāriju un Slovākiju). 1997. gadā uzņēmums reorganizēts par akciju sabiedrību.

2004. gadā nopirkts Čehijas cepšanas iekārtu ražotājs Mora Moravia, a.s.. 2006. gadā Serbijā atvērta jauna ledusskapju un saldētavu ražotne (Valjevo) un ūdens sildītāju un radiatoru ražotne (Stara Pazova). 2008. gadā nopirkts Nīderlandes augstākās klases sadzīves tehnikas ražotājs ATAG.

2010. gadā no Itālijas Antonio Merloni Group nopirkts Zviedrijas sadzīves tehnikas ražotājs Asko Appliances.[2] 2013. gadā 13 % Gorenje kapitāldaļu pārdots Japānas uzņēmumam Panasonic.

Zīmoli[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Globālie zīmoli:[3]

Lokālie zīmoli

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]