Gorenje

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Gorenje
Tips akciju sabiedrība
Darbības joma mašīnbūve
Dibināts 1950. gads
Galvenais birojs Velenje, Karogs: Slovēnija Slovēnija
Produkti sadzīves tehnika
Mātes uzņēmums Hisense, Karogs: Ķīna Ķīna
Mājaslapa gorenjegroup.com

Gorenje (pilns nosaukums Gorenje gospodinjski aparati, d.d.) ir Slovēnijas sadzīves tehnikas ražotājs. Tas ir viens no astoņiem lielākajiem sadzīves tehnikas ražotājiem Eiropā. Uzņēmuma galvenais birojs atrodas Velenjē. Tas ir dibināts 1950. gadā. Gorenje īpašieks ir Ķīnas uzņēmums Hisense.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Uzņēmums tika dibināts 1950. gadā Gorenjes ciemā (tajā laikā Dienvidslāvijā). Sākotnēji uzņēmums nodarbojās ar lauksaimniecības tehnikas izgatavošanu un celtniecības materiālu piegādi. 1958. gadā tas sāka ražot cietā kurināmā plītis.

1960. gadā uzņēmums pārcēlās uz tuvējo pilsētu Velenji, kur uzceltas jaunas rūpnieciskās telpas. 1961. gadā Gorenje sāka plīšu eksportu uz Vāciju. 1964. gadā tika sākta veļas mašīnu ražošana pēc Zanussi licences, visas komplektējošās daļas saņemot no Itālijas. 1969. gadā tika sākta ledusskapju ražošana.

1970. gados Gorenje sāka ražot virtuves piederumus, keramiku, medicīnas aprīkojumu, telesakaru ierīces, televizorus un citas sadzīves elektronikas preces. Produkcija tika eksportēta uz Rietumeiropas valstīm (Vāciju, Austriju, Dāniju un Itāliju) un Austrāliju.

1980. gados Gorenje par galveno nozari kļuva sadzīves iekārtu ražošana. Sākts eksports uz Apvienoto Karalisti un ASV.

1990. gadu sākumā Slovēnija atdalījās no Dienvidslāvijas, un lielā mērā tika zaudēts Dienvidslāvijas tirgus. Gorenje paplašināja eksportu uz Austrumeiropas valstīm (Čehiju, Ungāriju, Poliju, Bulgāriju un Slovākiju). 1997. gadā uzņēmums tika reorganizēts par akciju sabiedrību.

2004. gadā tika nopirkts Čehijas cepšanas iekārtu ražotājs Mora Moravia, a.s.. 2006. gadā Serbijā tika atvērta jauna ledusskapju un saldētavu ražotne (Valjevo) un ūdens sildītāju un radiatoru ražotne (Stara Pazova). 2008. gadā tika nopirkts Nīderlandes augstākās klases sadzīves tehnikas ražotājs ATAG.

2010. gadā no Itālijas Antonio Merloni Group tika nopirkts Zviedrijas sadzīves tehnikas ražotājs Asko Appliances.[1] 2013. gadā 13 % Gorenje kapitāldaļu tika pārdots Japānas uzņēmumam Panasonic.

2018. gada 8. maijā Ķīnas sadzīves tehnikas un elektronikas ražotājs Hisense izteica piedāvājumu iegādāties Gorenje. Tad Gorenje akcijas tika kotētas Ļubļanas biržā (kods GRVG). Jūlijā Hisense ieguva 95,42 % kapitāldaļu. Septembrī akcionāri izteica obligāto mazākuma akciju izpirkšanu.[2]

Zīmoli[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Globālie zīmoli:[3]

Lokālie zīmoli

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]