Pāriet uz saturu

Grieķu salāti

Vikipēdijas lapa
Grieķu salāti
Horiatiki salāti ar fetas sieru, ko pasniedz Hidras salā, kur gurķi ir mizoti. Citos reģionos gurķus atstāj nemizotus.
Citi nosaukumi Horiatiki salāti
Izcelsmes vieta Valsts karogs: GrieķijaGrieķija
Saistītā
nacionālā virtuve
grieķu vitruve
Galvenās sastāvdaļas tomāti, gurķi, siers feta, olīvas (parasti Kalamatas olīvas), sāls, oregano, olīveļļa

Grieķu salāti (grieķu: χωριάτικη σαλάτα) jeb horitaki salāti (grieķu: θερινή σαλάτα) ir Grieķijas virtuves salāti, kurus parasti gatavo no tomātu gabaliņiem, gurķiem, sīpoliem, fetas siera un olīvām (parasti Kalamatas olīvām), apkaisot tos ar sāli, grieķu oregano, citronu sulu un olīveļļu. Parasti pievieno arī saldos piparus vai kaperus no Kiklādu salām.

Ārpus Grieķijas

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārpus Grieķijas klāt jau esošām sastāvdaļām medz pievienot dārza salātus, kuri nav iekļauti sākotnējā receptē. Savukārt variantu bez dārza salātiem mēdz saukt par horiatiki, zemnieku salātiem vai lauku salātiem. Lielākajā daļā Eiropas valstu šis ēdiens lielākoties ir līdzīgs oriģinālajam ēdienam, tomēr bieži vien pievieno citu sieru, jo feta ir iekļauta aizsargātu cilmes vietas nosaukumu produktu sarakstā.

Amerikāņi sākotnējai receptei pievieno dārza salātus, gurķus, saldos piparus, peperoncini piparus, sīpolus, redīsus, dolmu, anšovus vai sardīnes. Reģionālajos variantos var tikt iekļautas neparastas sastāvdaļas, piemēram, bietes Detroitā vai kartupeļu salāti Tampas līča piekrastē. ASV bieži izmanto mērces, kas satur dažādus garšaugus un garšvielas. Pašā Grieķijā šie salātu veidi ir reti sastopami.

20. gadsimtā par grieķu devēja arī dažus citus salātus, tostarp arī tādus, kam nav saistības ar grieķu virtuvi. 1925. gadā Austrijas laikrakstā aprakstīja grieķu salātus no vārītiem ķirbjiem, kas mērcēti ar rūgušpienu. 1934. gada amerikāņu laikrakstā ralstīja par majonēzē mērcētiem dārzeņu salātiem ar sasmalcinātiem kāpostiem un burkāniem.[1]

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]