Gultas veļa

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Gultas veļa mazumtirdzniecības veikalā

Gultas veļa[1] ir materiāli vai audumi, kurus liek virs gultas matrača. Tā tiek lietota higiēnai, siltumam, matrača aizsardzībai, kā arī skaistumam. Gultas veļa ir noņemamā un izmazgājamā cilvēka gulēšanas vides sastāvdaļa. Parasti tiek lietoti vairāki gultas veļas komplekti, kuri tiek mazgāti mainot vienu otru, vai arī mainīti atkarībā no gadalaika. Gultas veļas komplekts parasti sastāv no plakana, vai apkārt tveroša palaga. No spilvendrānas, kas apņem spilvenu. Kā arī no segas pārvalka, kas apņem segu. Bērni bieži vien izdekorē savu gultas vietu ar mīkstajām rotaļlietām, lellēm un citu veidu lietām. 

Gultas veļas materiāli[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Parasti tiek veidoti no viegla, balta, vai krāsaini austas kokvilnas, kokvilnas/poliestera materiāla. Retos gadījumos tiek arī lietots lins un zīds. Segām bieži tiek lietotas zoss un pīles spalvas, lai tās būtu siltas. Alerģiju dēļ gan, pastāv arī citi dabiski un sintētiski pildījumi, kā piemēram kokvilna, vilna un poliestera vatelīns. Šie materiāli arī ir lētāki un vieglāk mazgājami.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Apmēram 3400 gadus p.m.ē Ēģiptes faraoni gulēja uz gultām, kuras tika paceltas no zemes. Romas Impērijas matrači tika pildīti ar vilnu, spalvām, niedrēm vai sienu. Gultas tika izdekorētas ar krāsām, bronzu, sudrabu, dārgakmeņiem un zeltu. Renesanses laikmetā, matrači tika pildīti ar salmiem un spalvām, un tad pārklāti ar zīdiem, velvetiem vai satīna materiāliem. 18. gadsimtā, Eiropieši sāka lietot gultas rāmjus veidotus no dzelzs un matrači tika veidoti no kokvilnas. Japānā matrači tika pildīti ar kokvilnu un pa dienu sarullēti, kamēr tos nelietoja. 19. gadsimtā tika izdomātas gultas atsperes. 20. gadsimtā, ASV patērētāji pirka iekšējo atsperu matračus, kuriem sekoja ūdens gultas, un japāņu stila futonus, piepūšamos matračus, putu matračus un spilvenus.

Gultas veļu izmēri[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Gultas veļu izmēri mainās atkarībā no gultas un matrača izmēra. Gultas veļu izmēri visur pasaulē ir dažādi, ar saviem standartiem un terminoloģiju.

Matraču izmērus var sadalīt kategorijās pa valstīm, kur tos pārdod.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. http://www.merriam-webster.com/dictionary/bedding Merriam-Webster Online Dictionary. Merriam-Webster. Retrieved 15 December 2011.