Hanss Kelzens

Vikipēdijas lapa
Hanss Kelzens
Hans Kelsen
H. Kelzena biste Vīnes Universitātē
H. Kelzena biste Vīnes Universitātē
Personīgā informācija
Dzimis 1881. gada 11. oktobrī
Prāga, Austroungārija
(Karogs: Čehija Čehija)
Miris 1973. gada 18. aprīlī (91 gads)
Valsts karogs: Amerikas Savienotās Valstis Bērkli, Kalifornija, ASV
Vispārīgā informācija
Skola, tradīcija tiesību pozitīvisms
Galvenās intereses tiesības
Alma mater Vīnes Universitāte
Ietekmējies no Imanuels Kants, Deivids Hjūms
Ietekmējis Herberts Harts, Norberto Bobio
Nozīmīgi darbi Reine Rechtslehre, 1934
Valoda vācu valoda, angļu valoda
Hans Kelsen circa 1930

Hanss Kelzens (vācu: Hans Kelsen, dzimis 1881. gada 11. oktobrī, miris 1973. gada 18. aprīlī) bija austriešu/ASV jurists un tiesību filozofs. Viens no galvenajiem tiesību pozitīvisma pārstāvjiem. Konstitucionālās tiesas koncepcijas autors. Pirmās konstitucionālās tiesas — Austrijas Konstitucionālās tiesas izveidotājs un tās tiesnesis.

Dzīvesgājums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Dzimis Prāgā. Divu gadu vecumā ar ģimeni pārcēlās uz Vīni. Pabeidzis ģimnāziju, uzsāka studijas Vīnes Universitātē. 1911. gadā sāka vadīt lekcijas publiskajās tiesībās un tiesību filozofijā. 1912. gadā Kelsens apprecējās ar Margareti Bondu, pārim bija divas meitas.

Izveidoja un rediģēja vēstnesi Zeitschrift für öffentliches Recht Vīnē. Kelzens strādāja pie jaunās Austrijas konstitūcijas izveidošanas. Vēlāk Kelzens tika iecelts par Satversmes tiesas tiesnesi uz mūžu. 1925. gadā viņš publicēja grāmatu Allgemeine Staatslehre. 1930. gadā tika atstādināts no amata tiesā.

Vēlāk Kelzens tika pieņemts par profesoru Ķelnes Universitātē 1930. gadā. Kad nacisti nāca pie varas Vācijā 1933. gadā, viņš tika atcelts no amata un pārcēlās uz Ženēvu, Šveici. Ženēvā Kelzens sāka vairāk interesēties par starptautiskajām tiesībām. No 1936. līdz 1938. gadam viņš bija profesors vācu Prāgas Universitātē.

1940. gadā viņš pārcēlās uz Amerikas Savienotajām Valstīm un pasniedza lekcijas Hārvarda Universitātē, 1942. gadā kļuva par politisko zinātņu katedras vadītāju.

Kelzena galvenais mantojums ir daudzu mūsdienu Eiropas konstitūciju modelis. Pēc viņa veidotās sistēmas vadās daudzas valstis pasaulē. Viņa modelim ir raksturīgas konstitucionālās tiesas.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]