Hebridu salas

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Hebridu salas
Hebrides
Na h-Innse Gall
Hebridu salas (Eiropa)
Hebridu salas
Hebridu salas
Hebridu salas (Apvienotā Karaliste)
Hebridu salas
Hebridu salas
Koordinātas 57°50′N 7°00′W / 57.833°N 7.000°W / 57.833; -7.000Koordinātas: 57°50′N 7°00′W / 57.833°N 7.000°W / 57.833; -7.000
Administrācija
Karogs: Apvienotā Karaliste Apvienotā Karaliste
Zeme Karogs: Skotija Skotija
Hebridu salas Vikikrātuvē

Hebridu salas (angļu: Hebrides, skotu gēlu: Na h-Innse Gall) ir arhipelāgs, kas atrodas Apvienotās Karalistes ziemeļrietumos, Skotijas rietumos. Hebridu salas dalās divās grupās — Ārējajās Hebridu salās un Iekšējajās Hebridu salās. Lielākās salas ir Ljoga, Skaja, Malla, Aileja, Džūra, Uivištathuaha, Uivištadžeša. Šīm salām ir gara vēsture, kuru pirmsākumi ir atrodami sākot no mezolīta laikmeta. Salu iedzīvotājus ir ietekmējuši ķeltu, sennorvēģu un angļu valodās runājošie cilvēki. Ietekme ir redzama salu nosaukumos, kuri ir nākuši no valodām, kurās agrāk ir runājuši salu iedzīvotāji.

Liela daļa no skotu gēlu literatūras un mūzikas nāk no Hebridu salām. Mūsdienās lielākā daļa no salu ienākumiem satur zvejniecības, tūrisma, naftas ieguves un atjaunojamās enerģijas nozarēm. Hebridu salās ir zemāka bioloģiskā daudzveidība kā citviet Apvienotajā Karalistē, bet salās ir liels skaits roņu un jūras putnu.

Ģeogrāfija un klimats[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Iekšējās Hebridu salas atrodas tuvāk Skotijai un iekļauj sevī Aileja, Džūra, Skaja, Malla un citas salas. Šajā grupā ir 36 apdzīvotas salas. Ārējās Hebridu salas atrodas tālāk no Skotijas un sevī iekļauj vairāk kā 100 salas un šēras. Šajā grupā tikai 15 salas ir apdzīvotas.

Salās klimats ir līdzīgs kā citviet Apvienotajā Karalistē, Ārējajās Hebridu salās vidējā ziemas temperatūra ir +6 °C un vasarās +14 °C.