Holdinga kompānija

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Holdinga kompānija (no angļu: holding company, "pārvaldes uzņēmums") — juridiska persona, kurai pieder citu uzņēmumu  akciju kontrolpaketes  un kas tādējādi veic šo uzņēmumu vispārējo vadību. Šajā gadījumā jēdzienu "kontrolpakete" var iztulkot plašāk —  kā jebkāda veida līdzdalību uzņēmumos, kas ļauj pārvaldīt to pārvaldes institūcijas[1].

Parasti holdinga kompānijas galvenais darbības veids ir aktīvu pārvaldīšana. Kontrolpakete ASV uzskatāma  vairāk nekā 20 %, un bieži vien 5-10 %, Lielbritānijā — no 80 %[2].

Kontroli var veikt tieši, vai netieši, kad mātes sabiedrība kontrolē citu (meitas) sabiedrību, kas, savukārt, kontrolē trešo, utt.  [3].

Holdinga kompānijas Latvijā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Latvijas Republikā 2013. gada 1. janvārī stājās spēkā labvēlīgs režīms holdinga kompāniju izveidei un uzturēšanai: no meitas sabiedrībām saņemtās dividendes un peļņa, kas ir gūta no meitas sabiedrību kapitāla daļu vai akciju pārdošanas, netiek aplikta ar nodokļiem.

Veiksmīgi pārdomāta holdinga kompānija Latvijā var samazināt vai pat pilnībā izslēgt nodokļus par ienākumiem no dividendēm, procentiem, intelektuālā īpašuma izmantošanas maksas, kā arī no kapitāla pieauguma.

Holdinga kompānijai var piederēt meitas sabiedrības kā Latvijā, tā arī citās valstīs. Arī pati holdinga kompānija var piederēt mātes sabiedrībām Latvijā vai citās valstīs.

Latvijas likumdošanā nav holdinga definīcijas. Reģistrācijas process un ar to saistītās prasības holdingam ir tādas pašas, kā parastai kapitālsabiedrībai. Latvijas holdings var nodarboties ar citu uzņēmumu kapitāldaļu turēšanu, kapitāldaļu pirkšanu un pārdošanu, un pasīvais ienākums no intelektuālā īpašuma, dividendēm, kapitāla daļām, kuru gūst Latvijā reģistrēta kapitālsabiedrība, nav apliekams ar uzņēmumu ienākuma nodokli. Latvijas Republikai kā Eiropas Savienības dalībvalstij jāatbilst direktīvām: "Mātes – meitas uzņēmumu direktīvai" un "Procentu un autoratlīdzību direktīvai".

Saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. http://inlaw.lv/lv/juridiskie-pakalpojumi/holdings-holdinga-kompanija-latvija
  2. https://www.company-taxes.info/dazada-informacija/holdinga-uznemums
  3. http://blog.lursoft.lv/2015/08/06/vai-arvalstu-pieredze-palidz-sekmigak-vadit-uznemumu/

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]