IMZ-Ural

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
IMZ logo

Ural, jeb IMZ (krievu: Ирби́тский мотоцикле́тный заво́д) ir visplašāk pazīstamākā krievu motocikla marka pasaulē.

Motocikla nosaukums "URAL" ir aizgūts no Urāla kalniem kuri atrodas Krievijas vidus rietumu daļā un kuri ģeogrāfiski Krieviju sadala divās pasaules daļās – Eiropā un Āzijā.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Motociklu Ural vēsture sākās 1940. gadā. Šajā gadā daži inženieri ņēma par paraugu BMW R71 motociklu un tā blakusvāģi. Motocikls tika sīki kopēts, līdz pirmais modelis M-72 tika pabeigts 1941. gadā.

Par fabrikas atrašanas vietām tika noteiktas Maskava, Ļeņingrada (tagad – Pēterburga) un Harkova (pilsēta Ukrainas ziemeļaustrumos), bet vēlāk Maskavas ražotni pārcēla uz Irbitu (krievu: Ирби́т), savukārt Ļeņingradas un Harkovas ražotni – uz Ņižņijnovgorodu. Otrā pasaules kara laikā 1942. gada 25. februārī tika izgatavota pirmā motociklu partija. Kara laikā Sarkanajai armijai tika piegādāti 9799 M-72 motocikli, kur tos galvenokārt izmantoja izlūkošanas nodaļās un mobilajiem kareivjiem.

Motocikls IMZ-8.923, Milicijas Urāls

Kopš rūpnīca tika nodibināta, ir pārdoti vairāk nekā 3,2 miljoni Ural motociklu. Motocikli galvenokārt tika pārdoti PSRS iekšējā tirgū, un tas bija labi piemērots sliktajiem Krievijas ceļiem. Tos arī eksportēja uz Austrāliju, Franciju, Nīderlandi, Beļģiju, Spāniju, Grieķiju, Norvēģiju, Somiju, Zviedriju, Vāciju, Irānu, DĀR, Brazīliju, Urugvaju, Paragvaju, ASV. Motociklus plaši izmantoja bruņotie spēki un milicija.

Motocikla aprīkojums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ural motocikli tika aprīkoti ar divcilindru, četrtaktu, gaisa dzesēšanas opozitīvā tipa dzinējiem, četru pakāpju pārnesumkārbu un kardānpārvadu uz pakaļējo riteni.

M 72[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

M 72

Modeli M 72 ražoja no 1941. līdz 1960. gadam. Tam bija motors ar 750 cm³ lielu darba tilpumu, un tas spēja attīstīt līdz 22 ZS lielu jaudu. Aprīkots ar blakusvāģi, motocikls spēja sasniegt 85 km/h lielu ātrumu.

Citi Ural modeļi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]