Pāriet uz saturu

Ievainots kaujas laukā

Vikipēdijas lapa
Ievainots 1. kājnieku divīzijas karavīrs Omahas pludmalē, 1944. gads.

Ievainots kaujas laukā (WIA) ir apzīmējums, ko parasti izmanto, lai apzīmētu kombatantus, kuri ir ievainoti, cīnoties kaujas laukā kara laikā, bet nav gājuši bojā. Parasti tas nozīmē, ka viņi īslaicīgi vai pastāvīgi nespēj lietot ieročus vai turpināt cīņu.[1] Parasti ievainoto kaujas laukā ir daudz vairāk nekā kritušo. Bieži sastopami kaujas ievainojumi ir otrās un trešās pakāpes apdegumi, kaulu lūzumi, šrapneļu darbības izraisītās brūces, smadzeņu traumas, muguras smadzeņu bojājumi, nervu bojājumi, paralīze, redzes un dzirdes zudums, posttraumatiskā stresa sindroms (PTSD) un ekstremitāšu zudums.[2]

ASV militārpersonām, kļūstot par WIA, parasti tiek piešķirta medaļa "Purpura sirds", jo pašas medaļas mērķis (viens no augstākajiem militārajiem vai civilajiem apbalvojumiem, ko oficiāli piešķīrusi ASV valdība) ir apbalvot un izrādīt cieņu kritušajiem, rīcībnespējīgajiem vai ievainotajiem.

NATO definīcijas

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ievainots kaujas laukā

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Upuris kaujā, kas nav kritis kaujā, kurš ir guvis ievainojumu ārēja aģenta vai iemesla dēļ. Šis termins ietver visa veida brūces un citus ievainojumus, kas gūti darbībā kaujas laikā, piemēram, caurdurta vai perforēta brūce, kontūzija, visi kaulu lūzumi, apdegumi, sprādziena viļņa un šrapneļu darbības izraisītas traumas, visas iespējamās bioloģiskā un ķīmiskā kara traumas, no jonizējošā starojuma vai cita destruktīva ieroča vai ārējā aģenta iedarbības iegūtās traumas.[3]

Miris no ievainojuma

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]
Pamatraksts: Kritis kaujā

Kaujas upuris, kurš vēlāk mirst no brūcēm vai citiem ievainojumiem, kas gūti kaujas darbībā, pēc nokļūšanas ārstniecības iestādē.[3] Amerikas Savienotajās Valstīs izmanto saīsinājumu DOW, savukārt NATO izmanto DWRIA.

  1. «iCasualties | Operation Iraqi Freedom | Iraq». iCasualties: Iraq Coalition Casualty Count (angļu). Arhivēts no oriģināla, laiks: 2011. gada 21. martā.
  2. «US & Allied Wounded | Costs of War». The Costs of War (angļu). Arhivēts no oriģināla, laiks: 2021. gada 8. maijā. Skatīts: 2025. gada 20. februārī.
  3. 3,0 3,1 «"AAP-06, NATO Glossary of terms and definitions"». nso.nato.int (angļu).[novecojusi saite]