Inokentijs Mārpls

Vikipēdijas lapa
Inokentijs Mārpls
Galvenā informācija
Izcelsmes vieta Latvija Rīga, Latvija
Žanri Pankroks
Smagais pankroks
Ska
Darbības gadi 1985 — pašlaik
Izdevēji Hubb (1992—2000)
Strongly Opposed Records (2003)
Ezis Sper Soli (2002)
Gauja Records (2007)
Mājaslapa inokentijsmarpls.lv
Dalībnieki
Raimonds Lagimovs (Dambis)
Ēriks Lizbovskis
Bijušie dalībnieki
Ivo Stankēvičs (Skrips)
Kaspars Bindemanis
Kaspars Putriņš
Renarts Braufmanis
Māris Čistovs (Šaks, Šakālis)
Artis Ozols
Nils Īle
Māris Šverns
Didzis Erra
Uģis Vītiņš
Ivars Talcis
Mārtiņš Lablaiks
Indriķis Veitners
Anastasija Zvirbule
Agris Rostoks

Inokentijs Mārpls ir PSRS un Latvijas rokgrupa, kas dibināta 1985. gadā (sākotnējais nosaukums Aklā Zarna, 1987. gadā pārtapa par Inokentiju Mārplu). Inokentija Mārpla līderis Raimonds Lagimovs jeb „Dambis” ilgus gadus pazīstams kā Latvijas pagrīdes mūzikas dzīves vadītājs — daudzu nozīmīgu DIY mūzikas sarīkojumu rīkotājs un ierakstu izdevējs. Grupas ieguldījums pankroka attīstībā Latvijā ir viens no ievērojamākajiem. Grupa ir viena no leģendārākajām Latvijas pagrīdes grupām, kas tiek uzskatīta par PSRS smagā pankroka aizsācējiem. Grupa koncertējusi daudzos pagrīdes festivālos. Spēlējusi arī ārpus Latvijas: Lietuvā, Igaunijā, Holandē, Ungārijā, Krievijā. Grupas mūsdienu skanējums ir pankroks, rokenrols, regejs, jaunais vilnis, rokmūzika, smagais pankroks, džezs u.c.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1984—1989[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ap 1984. gadu Dambis ar Māri Švernu (bērnības draugs, mācījās kopā vienā skolā un vēlāk vienā arodskolā) nopērk savu pirmo akustisko ģitāru. Tad arī viņi abi sāk kaut ko spēlēt un jau 1985. gadā viņiem top Dambja istabā ierakstīts „albums”, kurā ir vēlākie grupas Inokentijs Mārpls hīti „Pasaciņa” un „Meklē mani peklē”. Apmēram puse dziesmu ir Māra, otra — Dambja. Grupa lieto nosaukumu "Aklā Zarna". 1986. gadā viņi sāk piedalīties koncertos un festivālos, sastāvs tiek papildināts, par basistu kļūst Didzis Erra. Māris un Dambis spēlē ģitāras un dzied. Pirmās divas uzstāšanās publikas priekšā 1986. gada beigās notiek „Poligrāfiķu klubā” un Rīgas 7. vidusskolā. Nosaukums „Inokentijs Mārpls” rodas 1987. gada pavasarī. Tajā pašā gadā Māris zaudē pirkstu un kopš tā brīža vairs nespēlē grupā. Tomēr viņš turpina muzicēt, viņš tajā laikā pat uzstājas pāris festivālos, dziedot viens savas dziesmas. Dažas dziesmas tiek ierakstītas pie Dambja mājās. Vēlāk Māris dibina savu grupu — Baložu Pilni Pagalmi. 1988. gadā tiek ierakstīta dziesma „Mēs esam suņi”. Šajā gadā grupa piedalās Kauņā notiekošajā festivālā Purvinoji Žiema, bet 1989. gadā Viļņā (Lietuva) festivālā Vilnius Underground. Vēl 1989. gadā Inokentijs Mārpls piedalās koncertā „Durvis ‘89”, kurā ieraksta dziesmu „Āmuris un sirpis”. Tanī pašā gadā grupa tiek uzaicināta uz „Ostankino” televīziju Maskavā (Krievija), lai ierakstītu un veidotu video raidījumam "Sātana aplis". Video tiek veidots par "Rīgas roka klubu" un sanāk neveiksmīgs. Raidījums tiek cenzēts un netiek laists ēterā, minot par iemeslu nacisma un pornogrāfijas propagandu. 80. gadu otrajā pusē Dambis izveido blakus projektu Amorālā Psihoze. Šajā projektā piedalās arī citi grupas dalībnieki. Amorālās Psihozes muzicēšanas stils ļoti daudzveidīgs: sākot ar psihodēliju un džezu, beidzot ar jauno vilni un alternatīvo roku, īsāk sakot — eksperimentālā un avangarda mūzika.

1990—1999[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Deviņdesmito gadu sākumā Inokentijs Mārpls pašu spēkiem ieraksta pirmās divas neoficiālās dziesmu izlases (tiek veikti arī citi grupas ieraksti gan mājas apstākļos, gan koncertos), kuras pazīstamas ar nosaukumiem Dambja izlase 1987—1990 (1991. gads) un Hubb (1992. gads). Šīs izlases klejo no rokas rokā, pārrakstot tās vienam no otra. Deviņdesmitajos gados Inokentijs Mārpls turpina uzstāties „Rīgas roka klubā”, līdz tas tiek slēgts.

1991. gadā grupa uzstājas koncertā Rīgas 93. vidusskolā un ieraksta dziesmu „Deģenerātu zeme”. 1992. gadā piedalās festivālā „Otrdienas Manevri”, kurā tiek ierakstīta dziesma „Good Night”.

1993. gadā dziesma „America, Fuck Off” tiek izdota „Latvijas Punk/HC izlasē”. Dažādas grupas dziesmas tiek iekļautas arī „Odekolona izlasēs”.

1995. gada ziemā/pavasarī Dambis ar Jāni Daugavieti (mūziķis un mūziķu apvienības TORNIS priekšsēdētājs) izveido radio raidījumu „Bitīt' Matos”, kam vēlāk pievienojas Inokentija Mārpla basģitārists Didzis Erra. Raidījums "Bitīt' Matos" veltīts Latvijas nekomerciālajai mūzikai.

1999. gadā Inokentijs Mārpls piedalās Rīgā notiekošajā alternatīvā roka festivālā „Pagrimušais Laikmets” un ieraksta dziesmas „Cauri tumsai”, „Es dzīvoju kā cūka (Villija dzeja)”, „Ar vienu kāju šeit”. Šis koncertieraksts tā arī netiek izdots. Divu gadu laikā (1998. un 1999. gadā) tiek radīts materiāls turpmākajam albumam.

2000—2008[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

2000. gads tiek sagaidīts ar Inokentija Mārpla debijas albumu „Spēks no tētiem”, kas tiek ierakstīts 1999. gadā un izdots 13 gadus pēc grupas pirmā koncerta — 2000. gadā izdevniecībā „HUBB” (Dambja neatkarīgā izdevniecība). Pašizdotajā albumā ir iekļautas četrpadsmit dziesmas, kaut gan, pēc pēdējās dziesmas pagaidot četras minūtes, var noklausīties vēl vienu dziesmu — „Sitiet latviešus”. Dziesma „Sitiet latviešus” radās 90. gadā kā uzmundrinājums nespējīgajiem latviešiem, kas bija vairāk domāta kā garīga iekaustīšana, ne fiziska, un vērsta pret latviešu sliktākajām īpašībām. Albumā iekļautā dziesma „Pilsēta" ir jauna un koncertos nespēlēta. Tikai viena dziesma „Tā kā pavasarī” ir ierakstīta 1994. gadā, bet pārējais materiāls — 1998. un 1999. gadā. Diska dziesmu ierakstos piedalās daudzi mūziķi. Dziesmas „Dziesma par mazo puisīti” ierakstā piedalās Jānis Levits ar akustisko ģitāru un Indriķis Veitners ar saksofonu. Dziesmā „Lelles” Dambis spēlē ksilofonu un Didzis Erra sitamos instrumentus. Regejiskajā gabalā „Pilsēta” piedalās Kaspars Bindemanis ar taustiņiem un Egils Pētersons ar basģitāru. Dziesmā „Tā kā pavasarī” pie bungām ir Kirils Lomunovs, basģitāru spēlē Skrips un klarneti — Indriķis Veitners. Diska pēdējā gabalā „Silta meitenetaustiņus iespēlējis Bindemanis, flautu — Ingūna Rubene un piedziedājusi Kristīne Augstkalne. Šā ieraksta parādīšanās (kasetēs un diskos) ir viens no Latvijas neatkarīgās un pagrīdes mūzikas gada centrālajiem notikumiem. Albums ir izteikti eklektiks, koncertos grūti nodemonstrējams, saklausāmi regeja, folkroka, pankroka, smagā pankroka, avangarda u.c. žanri un virzieni. 2003. gadā ierakstu kompānija „Strongly Opposed Records” pārizdod albumu ilgspēlējošās skaņuplates formātā Šveicē.

Dziesma „Pilsēta” tiek iekļauta 2000. gada Latvijas neatkarīgās mūzikas promo izlasē „Starteris I" un dziesma „Jā jā jā!” tiek iekļauta 2002. gada izlasē „Starteris II" izlasē. 2000. gadā koncertā, kas notiek Doma laukumā, grupa nospēlē un ieraksta dziesmu „Asins līst". Šajā pašā gadā grupa piedalās festivālā „Trincstock”, kur tiek ierakstīta dziesma „Lelles". Grupa piedalās nekomerciālās mūzikas festivālos KuldīgāTabūns”, dziesmas „Revolucionārs" un „Hei, miskaste” tiek iekļautas „Tabūna" izlasēs.

2001. gadā ar dziesmu „Revolucionārs” grupa uzstājas pasākumā „Hanzas dienu Mūsdienu tautas mūzikas festivālā”, kur to arī ieraksta.

2002. gada sākumā leģendārie smagā pankroka veterāni Inokentijs Mārpls ieraksta sešas ekskluzīvas un līdz šim neieskaņotas dziesmas, kas tiek izdotas otrajā oficiālajā 7” EP („sendvičā”) „Bitīt’ Matos”. Albums tiek izdots Eināra Poļuškina neatkarīgajā ierakstu kompānijā „Ezis Sper Soli”. Vairākas no albumā iekļautajām dziesmām kļuvušas par hitiem, piemēram, "Māte—terorists". Albuma tirāža ir 400 eksemplāri, kas ātri vien tiek izpārdoti. 2003. gadā dziesma „Sistēma darbojas” tiek iekļauta „Latvijas Punk/HC izlasē Nr.2”.

2004. gadā grupa dodas uz koncertu Sanktpēterburgā (Krievija), kur ieraksta dziesmu „Ļubovnij rokenrol".

2005. gadā grupa uzstājas festivālā „Sutas Balss”, kurā tiek veikts videoieraksts. Šajā pašā gadā notiek grupas koncerts un ieraksts LTV1 raidījumā „Siena šķūnis”, kur savukārt tiek ierakstīta dziesma „Es gribu vairāk”.

2007. gada 27. aprīlī tiek prezentēts Inokentija Mārpla trešais oficiālais albums, kas veidots pēc izlases principa. Albuma materiāls ierakstīts dažādās studijās, bet izdots izdevniecībā „Gauja Records”. Albuma „Ķeras pie sirds” klajā laišana tiek svinēta AndrejsalasPulkveža zālē”, kad ar albuma iznākšanu grupa atzīmē arī 20 gadu jubileju. Tiek uzaicināta grupa „Tumors”, kā arī citi Inokentija Mārpla paziņas. Par dīdžeju tiek uzaicināts Dj Miks („Pulkvedim Neviens Neraksta”), kā arī uz ekrāna tiek prezentēts dziesmas „Eu, priekšniek!” videoklips. Jaunajā albumā ir iekļautas piecpadsmit dziesmas, kas tapušas laika posmā no 2000. līdz 2006. gadam, starp tām ir arī Latvijas radiostacijās atskaņotās un koncertos spēlētās „Eu, priekšniek!”, „Motociklists”, kā arī 1993. gadā sarakstītā „Māt, es gribu būt nevainīgs”. Albumā ir divas kaverversijas: Hārdija Lediņa grupas NSRD dziesmai „Ciku caku caurā tumba” un grupas „Ir bijuši mati un izbijuši” dziesmai „Nabagu himna”, kas izskaidrojams ar vēlmi atdzīvināt izzudušo grupu labās dziesmas. Dambis albuma kopējo tematiku raksturo kā rokenrola, meiteņu, konfekšu un politikas savstarpējo sintēzi. Rokenrola enerģiskās un dzīvesprieka pilnās notis albumā mijas ar pankrokam raksturīgo ironiju. Albuma grāmatiņa pielīmēta pie vāciņa, neļaujot tai laika gaitā pazust. Albuma dizainu veido pats grupas līderis — Dambis kopā ar Silvestru Ūsiņu. Albuma ierakstā piedalījušies Kaspars Bindemanis (taustiņi), Nils Īle (sitamie instrumenti), Anastasija Zvirbule (vijole), un daudzi citi mākslinieki no grupas iepriekšējiem gadiem. Šobrīd grupā darbojas Dambis (balss, ģitāra), Renarts Braufmanis (basģitāra) un Ēriks Lizbovskis (bungas). 2007. gadā albums „Ķeras pie sirds” tiek nominēts kā „Labākais roka albums” „Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvā”, tomēr pirmo vietu šajā nominācijā iegūst grupa Dzelzs Vilks ar albumu „Sārtā rītausma”. 2008. gada 14. martā Inokentijs Mārpls uzstājas alternatīvās mūzikas kluba „Depo” sestās dzimšanas dienas svinību koncertā.

2021. gada februārī mira grupas basģitārists Ivo Stankevičs (Skrips).[1]

Grupas dalībnieki[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pašreizējie dalībnieki[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pirmie dalībnieki[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Bijušie dalībnieki[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Diskogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Āmuris Un Sirpis (1987-1990)
  • Spēks No Tētiem (2000)
  • Bitīt' Matos (2002)
  • Ķeras pie sirds (2007)
  • Pupu mizas (2012)
  • Tup'n turies (2015)
  • Kauliņi ir Mesti (2021)

Videogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Māt, es gribu būt nevainīgs
  • Live @ Sutas Balss 2005
  • Priekšniek, es tevi sabradāšu

Galerija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]