Jānis Elsbergs

Vikipēdijas lapa

Jānis Elsbergs (dzimis 1969. gada 18. janvārī Rīgā) ir latviešu dzejnieks.

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

J. Elsberga vecāki ir dzejniece Vizma Belševica un vijolnieks, tulkotājs Zigurds Elsbergs. Viņa vecākais brālis bija dzejnieks Klāvs Elsbergs. J. Elsbergs mācījās Rīgas 49. vidusskolā, absolvējot to 1987. gadā, vēlāk studēja Latvijas Universitātes Svešvalodu fakultātē.

1993. gadā īslaicīgi darbojās žurnālos "Rakstnieka Vārds” un "Vārds", bija žurnāla "Luna" redaktors (1997-2000). No 1996. līdz 2000. gadam vadīja Rīgas Jauno literātu apvienību. Darbojās kā literārais konsultants gan Jauno autoru seminārā, gan jauniešu literārajā nometnē „Aicinājums”, gan preses izdevumu redakcijās.

Tulkojis latviešu valodā Viljama Šekspīra, Artura Millera, Pola Klodela un citu autoru lugas Latvijas teātriem. Atdzejojis mūsdienu amerikāņu dzejnieku (Čārlza Simiča, Gregorija Korso, Garija Snaidera) darbus un arī Volta Vitmena dzeju. Tulkojis Čārlza Bukovska dzeju un prozu. Viens no Kurta Vonnegūta darbu tulkotājiem latviešu valodā ("Zilbārdis", "Līķu Pēteris", "Galapagu salas", "Fokuss Pokuss", "Ietupinātais", "Laikatrīce"). Grāmatās iznākuši arī vairāki citi amerikāņu un britu autoru romāni.

Sastādījis gan V. Belševicas un K. Elsberga, gan arī citu autoru darbu izlases: Ievas Rozes "Reabilitācija. Zaļie sapņi" (1994), "Pilnais mērs" (2000), Olafa Stumbra dzejas izlase "Rokāde" (2001). Piedalījies Gata Krūmiņa grāmatas "Skārda blūzs" (2000) veidošanā.

Jāņa Elsberga izlases izdotas zviedru un ukraiņu valodā, viņa dzeja tulkota un publicēta arī angļu, lietuviešu, krievu un turku valodā.

Rakstījis dziesmu tekstus Intaram Busulim un citiem izpildītājiem, kā arī libretu Kārļa Lāča mūzikliem "Pūt, vējiņi!", "Jevgeņijs Oņegins" un "Žanna d'Arka".

Saņēmis Literatūras gada balvu par Čārlza Bukovska dzejas izlases "Kodiens" atdzejojumu.

Bibliogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Vistīrākā manta [ar pseidonīmu Jānis Ramba]. Rīga: Artava, 1993.
  • Rīta kafija [ar pseidonīmu Jānis Ramba]. Rīga: Daugava, 1996.
  • Daugavas bulvāris. Rīga: Pētergailis, 2000.
  • Panti [izlase ar jauniem dzejoļiem]. Rīga: Neputns, 2008.