Kaņepju dzimta

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Kaņepju dzimta
Sējas kaņepe (Cannabis sativa)
Sējas kaņepe (Cannabis sativa)
Klasifikācija
Valsts Augi (Plantae)
Nodalījums Segsēkļi (Magnoliophyta)
Klase Divdīgļlapji (Magnoliopsida)
Rinda Rožu rinda (Rosales)
Dzimta Kaņepju dzimta (Cannabaceae)
Iedalījums
Kaņepju dzimta Vikikrātuvē

Kaņepju dzimta (Cannabaceae) ir divdīgļlapju augi.

Dzimtā ietilpst 11 ģintis un 270 sugas [1]. Aug Ziemeļu hemisfērā, galvenokārt mērenajā joslā. Latvijā sastopami šīs dzimtas lakstaugi, bez piensulas, ar staraini šķeltām, dalītām vai veselām lapām. Tomēr plašākā kaņepju dzimtas ģints - akmeņkoku (Celtis) [2] satur 60-70 sugu.

Pārstāvji[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Sējas kaņepe (Cannabis sativa) — Viengadīgs augs, ar dobju virsu, šķiedraugs. Izmanto papīra rūpniecībā, sēklas satur 35% eļļas un daudz OBV, lieto uzturā.
  • Indijas kaņepe (Cannabis sativa subsp. indica) — Ziedi izdala sveķveidīgu vielu, kas satur vairākus kanabinoīdus — austrumos drogu pazīst ar nosaukumu „hašišs” kas nozīmē „zāle”. Āzijas un Āfrikas tautas lieto kā baudvielu.
  • Parastais apinis (Humulus lapulus) — Satur lupulīnu, ko lieto medicīnā kā nomierinošu līdzekli, izmanto alus rūpniecībā — uzlabo alus aromātu un darbojas kā konservanti, viegli narkotisks līdzeklis, padara alu rūgtu un atspirdzinošu.

Sistemātika[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kaņepju dzimta (Cannabaceae)

Piezīmes un atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Cannabaceae. (2011). In Encyclopedia Britannica. Retrieved from http://www.britannica.com/EBchecked/topic/92644/Cannabaceae
  2. Akadēmiskā terminu datubāze AkadTerm http://termini.lza.lv/