Pāriet uz saturu

Kapucīnu katakombas

Vikipēdijas lapa
Kapucīnu katakombas
Ieeja Kapucīnu katakombās
Kapucīnu katakombas (Itālija)
Kapucīnu katakombas
Kapucīnu katakombas
Pamatinformācija
Atrašanās vieta Valsts karogs: Itālija, Palermo
Piederība konfesijai Romas katoļu baznīca
Iesvētīšanas gads 1599
Baznīcas vai organizācijas statuss Mazāko brāļu kapucīnu ordenis
Statuss katakombas, etnogrāfiskais muzejs
Mājaslapa Palermo katakombas

Kapucīnu katakombas (itāļu: Catacombe dei Cappuccini) ir apbedījumu katakombas, kas atrodas Sicīlijas pilsētā Palermo un kurās apglabāti vairāk nekā astoņu tūkstošu cilvēku - vietējās elites un ievērojamu pilsoņu: garīdznieku, aristokrātijas un dažādu profesiju pārstāvju mirstīgās atliekas, apglabātas atklātā veidā. Šī ir viena no slavenākajām mūmiju izstādēm - skeletizēti, mumificēti, balzamēti mirušo ķermeņi guļ, stāv, karājas pie sienas, un veido dažādas kompozīcijas.

Atrašanās vieta

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kapucīnu katakombas atrodas zem kapucīnu klostera (itāļu: Convento dei Cappuccini) ārpus Palermo pilsētas vēsturiskā centra. No Piazza Indipendenza (Normāņu un Orleānas pilis) jums jāiet pa Corso Calatafimi ielu divus kvartālus un pēc tam jānogriežas uz Via Pindemonte ielu, attiecīgā iela beidzas Kapucīnu laukumā, kur arī atrodas klostera ēka.

Līdz 16. gadsimta beigām kapucīnu klostera iemītnieku skaits bija ievērojami pieaudzis, un radās nepieciešamība pēc pienācīgas un plašas ordeņa brāļu kapsētas. Šim nolūkam tika pielāgota kripta zem klostera baznīcas. 1599. gadā šeit tika apglabāts brālis Silvestro no Gubio, un pēc tam šeit tika pārvestas vairāku iepriekš mirušu mūku mirstīgās atliekas. Vēlāk kripta kļuva šaurs, un kapucīni pamazām izraka garu gaiteni, kurā līdz 1871. gadam tika ievietoti mirušo mūku ķermeņi.

Arī klostera labdari un ziedotāji izteica vēlmi tikt apglabātiem katakombās. Viņu apbedīšanai tika izrakti papildu gaiteņi un kubikulas. Līdz 1739. gadam atļauju apbedīšanai katakombās izsniedza Palermo arhibīskapi vai kapucīnu ordeņa vadītāji, bet pēc tam klostera abati. 18. un 19. gadsimtā kapucīnu katakombas kļuva par prestižu Palermo garīdznieku, dižciltīgo un buržuāzisko ģimeņu apbedījuma vietu.

Oficiāli kapucīnu katakombas tika slēgtas apbedījumiem tikai 1882. gadā. Vairāk nekā trīs gadsimtus šajā unikālajā kapsētā tika apglabāti aptuveni 8000 Palermo iedzīvotāju – garīdznieku, mūku un pilsētas iedzīvotāju. Pēc 1880. gada katakombās pēc īpaša lūguma tika ievietoti vēl vairāki mirušie, tostarp ASV vicekonsuls Džovanni Paterniti (dzimis 1911. gadā) un divus gadus vecā Rozālija Lombardo, kuru balzamētie ķermeņi ir galvenie katakombu apskates objekti.

Katakombu apraksts

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]
Katakombu plāns

Palielinoties šeit apglabāto ķermeņu skaitam, katakombas paplašinājās – tika paplašināti esošie gaiteņi un izrakti jauni. Rezultātā katakombas ieguva taisnstūrveida plānojumu ar papildu gaiteni (Priesteru gaitenis), kas ir paralēls mazākajai no to malām. Taisnstūra malas ir tā sauktie mūku, vīriešu, sieviešu un profesionāļu gaiteņi. Galveno gaiteņu krustojumā tika izveidotas nelielas kubikulas - bērniem, jaunavām un Svētās Rozālijas kapela.

Sākotnēji ieeja katakombās bija tieši no augšā esošās klostera baznīcas. 1944. gadā tika atvērta jauna ieeja tieši no Piazza Cappuccini ielas.

Praktisku apsvērumu dēļ ieeja “stupceļa” gaiteņos un telpās ir bloķēta ar restēm, un apmeklētāju kustība tiek organizēta pa taisnstūra perimetru.

Palermo katakombas ir atvērtas sabiedrībai. Fotografēšana iekšpusē ir oficiāli aizliegta, ko apmeklētājiem skaidri norāda novietotās brīdinājuma zīmes. Tomēr daži ķermeņi ir attēloti kino. Frančesko Rosi filmā "Cadaveri Eccellenti" ("Spilgtie līķi") un televīzijas programmās, piemēram, britu Channel 4 kanāla realitātes šovā "Coach Trip", BBC seriālā The Human Body 1998. gadā, Francesco's Italy: Top to Toe, "Ghosthunting With Paul O'Grady and Friends" kanālā britu ITV2 2008. gadā un amerikāņu kanālā The Learning Channel 2000. gadā Katakombās Ir uzstādīti dzelzs režģi, lai tūristi nebojātu mūmijas vai censtos pozēt ar tiem.[1]

  1. Dario Piombino-Mascali, Arthur C. Aufderheide, Stephanie Panzer, Albert R. Zink. «Mummies from Palermo». In Alfred Wieczorek, Wilfried Rosendahl. Mummies of the World. The Dream of Eternal Life. New York : Prestel, June 2010. 357–361. lpp. ISBN 978-3791350301.

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]