Kea

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Kea
Nestor notabilis, (Gould, 1856)
Kea kalnu pārejā snigšanas laikā.
Kea kalnu pārejā snigšanas laikā.
Klasifikācija
ValstsDzīvnieki (Animalia)
TipsHordaiņi (Chordata)
KlasePutni (Aves)
KārtaPapagaiļveidīgie (Psittaciformes)
VirsdzimtaJaunzēlandes papagaiļi (Strigopoidea)
DzimtaNestoridae
ĢintsNestori (Nestor)
SugaKea (Nestor notabilis)
Izplatība
Nestor notabilis -range map -New Zealand.png
Kea Vikikrātuvē

Kea jeb Jaunzēlandes kea (Nestor notabilis) ir papagaiļveidīgo pārstāvis, kas mitinās Jaunzēlandē, Dienvidsalas kalnainajos apvidos. Kea vienmēr pievērsis cilvēku uzmanību, jo savu ēdienkarti, kas sastāv galvenokārt no ogām un saknēm, labprāt papildina ar maitu.

Savu nosaukumu ieguvis no tam raksturīgā spalgā, ķērcošā sauciena "kee-a", ko putns raida, ja jūtas apdraudēts.

Izskats[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Keas ir lieli, spēcīgi putni — tēviņi sver aptuveni 1,2 kilogramus un garumā var sasniegt 50 cm. Abi dzimumi izskatās līdzīgi, tikai tēviņi ir nedaudz lielāki par mātītēm. Spalvas olīvzaļas un brūnganas, uz krūtīm gaišākas, uz muguras un spārniem izteikti atšķirīgi toņi. Spārnu apakšpuse gaiši sarkana, zemaste — tumši sarkana. Pārējā astes daļa bāli zaļa. Jaunie putnēni ir olīvdzelteni. Knābja augšējā daļa stipri izliekta un gara.

Šādi grāmatā "Ķengurēna ceļš" keas apraksta Džeralds Darels: "Keas spalvu pamatkrāsa ir zaļa, sākot no zāles zaļa līdz zaļganpelēkai, ar violetu lāsojumu, tā ka no tālienes putns izskatās tumšs. Spārnu apakšmala ir apbrīnojami skaistā, ugunīgi oranžā krāsā, un, kad putns tos izpleš vai sāk lidot, tā vien liekas, viņš uz brīdi aizdegas gaišās liesmās".

Kaut arī kea krāsojums labi harmonē ar viņu dabisko vidi, viņi tomēr ir viegli pamanāmi.

Izplatība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kea ir endēms Jaunzēlandei. Sastopams Dienvidsalā no zemieņu upju ielejām un rietumu piekrastes mežiem līdz kalnu reģioniem.

Dzīvesveids[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Keu sārtās spalvas zem spārniem redzamas lidojumā.

Keas ir ļoti zinātkāri, dzīvespriecīgi, rotaļīgi un sabiedriski. Daudz laika pavada gaisā, izbaudot visas priekšrocības, ko dod mainīgie kalnu vēji. Tajos viņi gaisā līkumo pa šaurajām kalnu ielejām, cits citu ķerdami un cits no cita izvairīdamies. Keas tiek uzskatīti par vieniem no gudrākajiem putniem pasaulē. Viņus interesē apkārtnē notiekošais, tādēļ tie labprāt tuvojas cilvēku mājokļiem. Ielūkodamies aitu ganu būdiņās un tūristu mājokļos, tie var radīt nekārtību. Meklēdami ēdamo vai rotaļlietu, visu saknābā un izmētā. Dažkārt keu bars nolaižas uz namiņu viļņotā skārda jumta, lai pa to nolaistos lejā. Noslidojumu pavada nagu radītā čirkstoņa un spalgi ķērcieni. Lai dažādotu izklaidi, keas ripina pa jumtu lejā akmentiņus un tad seko paši, bez mitas spiegdami un klaigādami. Lai novērtētu namiņa iemītnieku reakciju, viņi nokaras ar galvu lejup un veras logos.

Pietiek tūristiem uz brīdi atstāt nometni, lai atgriežoties konstatētu gandrīz neticamus postījumus. Ar saviem spēcīgajiem knābjiem keas var saplēst telti vienās driskās. Keām patīk savākt dažādus priekšmetus un mest tos lejā no kādas augstākas vietas — acīmredzot, lai papriecātos, kā tie skaisti krīt.

Viena no keu iecienītākajām izpriecām ir šļūkšana no kalna. Lai mazinātu nobrauciena ātrumu, keas saliek savas kājas V veidā, kā to dara slēpotāji ar slēpēm. Slēpošanas trasēs visam jābūt "kea drošam". Svarīgas ierīces ir vai nu jāpārklāj, vai cieši jānoslēdz. Pat virves jānomaina ar stieplēm. Ja slēpotāji grib pasargāt savas mašīnas, viņiem tās jāpārklāj ar speciālu tīklu. Nekas keām nesagādā lielāku baudu kā noplēst stikla tīrītāju slotiņas un saknābāt gabarītlukturus. Ja ir atstāts vaļā automašīnas logs, spārnainie demolētāji savus posta darbus turpins arī salonā. Spiegdami aiz jautrības, viņi "mērķtiecīgi" sabojā visu, kam vien tiek klāt.

Kalnos, kur bieži vien ir karsts un sutīgs, kea izmanto katru iespēju izpeldēties, bet skaistās ziemas dienās tie vārtās sniegā.

Barība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kea mežmalā.

Keas barības lielākā daļa ir augļi, tāpēc viņam ir būtiska loma augu izplatīšanā. Šī putna ēdienkartē ir arī saknes, gumi, sēklas, ziedi, ogas un tārpi, reizēm viņi dzer ziedu nektāru. Dažkārt šis papagailis barību izkasa pat no sniega.

Kea labprāt ēd arī maitu, nereti putns pārmeklē arī atkritumu tvertnes. Tas ir vienīgais papagailis pasaulē ar šādu noslieci. Atsevišķi īpatņi var uzbrukt aitām. Ar savu spēcīgo, izliekto knābi un nagiem tie uzšķērž aitas muguru un izknābā taukus. Aita netiek nogalināta, taču tā var aiziet bojā no spēka izsīkuma vai infekcijas, kura caur rētu iekļūst organismā. Taču šādi uzbrukumi notiek reti, un keu nodarīto postu aitkopji mēdza stipri pārspīlēt.

Vairošanās[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Dzimumgatavību sasniedz trīs gadu vecumā. Ligzdai visbiežāk izvēlas vietu klints spraugā un ceļ to pat vairākus gadus. Ligzdu izklāj no zariem, sūnām un ķērpjiem. Mātīte izdēj divas līdz četras baltas olas un perē tās trīs četras nedēļas nedēļas. Šajā laikā tēviņš baro mātīti un uzmana ligzdu. Tēviņam dažkārt var būt līdz pat četrām partnerēm. Rūpes par bērniem ilgst 13 - 14 dienas, reizēm ilgāk.

Aizsardzība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kādeiz uzskatīja, ka keas nogalina aitas, un Jaunzēlandes valdība noteica atalgojumu par katru nodoto šī putna knābi. No 1943. līdz 1945. gadam tika nogalināti vairāk nekā 6800 putni. Glābšanas pasākumi un izveidotie rezervāti palīdzēja palielināt keu skaitu.

Galerija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]


Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]