Kermoda lācis

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Kermoda lācis
Ursus americanus kermodei,
(Hornaday, 1905)
Kermoda lācis
Klasifikācija
Valsts Dzīvnieki (Animalia)
Tips Hordaiņi (Chordata)
Klase Zīdītāji (Mammalia)
Kārta Plēsēji (Carnivora)
Dzimta Lāču dzimta (Ursidae)
Ģints Lāči (Ursus)
Suga Amerikas melnais lācis (Ursus americanus)
Pasuga Kermoda lācis (Ursus americanus kermodei)
Kermoda lācis Vikikrātuvē

Kermoda lācis (Ursus americanus kermodei) ir lāču dzimtas (Ursidae) Amerikas malnā lāča (Ursus americanus) pasuga. Kermoda lāci mēdz saukt arī par spoku lāci, un tam ir nozīmīga loma Ziemeļamerikas indiāņu folklorā[1]. Tas dzīvo Britu Kolumbijas centrālās daļas piekrastē. 2006. gada februārī Kermoda lācis tika pasludināts par Britu Kolumbijas oficiālo dzīvnieku[2].

Kermoda lāča populācijas 1/10 daļa ir gaišā krāsā, to kažoki ir balti vai krēmkrāsā. Kermoda lācim ir īpašs, unikāls recesīvais gēns, kas izpaužas gaišā kažoka krāsā[3]. Gaišie Kermoda lāči nav nedz albīni, nedz jaukteņi ar polārlāčiem vai gaišajiem Aļaskas brūnajiem lāčiem. Dažiem Kermoda lāčiem ir dzeltenīga vai oranžīga mugura, bet pārējie ir melnā krāsā[4]. Tā kā gaišos lāčus var redzēt ļoti reti, tādēļ indiāņi tos iesaukuši par spoku lāčiem.

Savu nosaukumu Kermoda lācis ieguva, pateicoties Kanādas dabas pētniekam Fransim Kermodam (franču: Francis Kermode), kas pētīja un aprakstīja šos dzīvniekus. Tomēr pirmais zinātnieks, kas 1905. gadā aprakstīja šo lāci bija Viljams Hornedejs (angļu: William Hornaday) no Ņujorkas zoodārza. Viņš uzskatīja, ka Kermoda lācis ir atsevišķa suga, to nosaucot par Ursus kermodei par godu savam Kanādas kolēģim. Tikai 1928. gadā tika zinātniski pierādīts, ka Kermoda lācis ir Amerikas melnā lāča pasuga[5]. Mūsdienu zinātnieki uzskata, ka Kermoda lācis ir dzīvojis izolācijā no pārējiem Amerikas melnajiem lāčiem pēdējos 10 000 gadus[4].

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Last Stand of the Great Bear. National Geographic. 2006. ISBN 0-7922-4110-X.
  2. Kermode Bear | Mammals
  3. Kermit Ritland, Craig Newton, and H. Dawn Marshall (18 September 2001). "Inheritance and population structure of the white-phased “Kermode” black bear". Current Biology 11 (18): 1468–1472. doi:10.1016/S0960-9822(01)00448-1
  4. 4,0 4,1 Valhalla Wilderness Society - Spirit Bear
  5. The Kermode Bear

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]