Komūna

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Jauni mūziķi, kas dzīvo kopīgā komunā Amsterdamā

Komūna ir apzināti veidota cilvēku kopiena, kurai ir kopīga dzīves telpa, intereses, vērtības, uzskati un bieži kopīgs īpašums, manta un resursi. Atsevišķās komūnās cilvēkiem ir kopīgs darbs, ienākumi vai aktīvi.[1]

Papildus komunālajai ekonomikai, daudzu komūnu nozīmīgi pamatprincipi ir vienprātīgums lēmumu pieņemšanā, ar hierarhiju nesaistītas darbības struktūras un ekoloģisks dzīvesveids. Mūsdienu pasaulē ir daudz apzinātu kopienu - komūnu, kuru sarakstu var atrast "Tīšo kopienu fonda" (Foundation for Intentional Community) (FIC) katalogā.[2]

Komunālo kopienu kategorizēšana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Bendžamins Zablockis klasificēja komunālās kopienas šādā veidā: [3]

Daudzas komunālās kopienas ietver sevī vairāk nekā vienu no šīm raksturojošām kategorijām. Dažas kopienas, piemēram, Vedanta biedrības asrāmi vai teosofiskā komūna Lomaland, izveidojās ap garīgajiem vadītājiem, bet citas - ap politiskajām ideoloģijām. Citiem "saturošais elements" ir vienkārši vēlme pēc kopīgāka, sabiedriskāka dzīvesveida.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Deepika Rajani. «All you need to know about the Bruderhof community». inews.co.uk (en-GB), 2019-07-25. Skatīts: 2021-06-04.
  2. «Welcome to the Intentional Communities Directory». directory.ic.org. Skatīts: 2010. gada 28. septembris.
  3. Benjamin Zablocki. The Joyful Community: An Account of the Bruderhof: A Communal Movement Now in Its Third Generation. Chicago : University of Chicago Press, 1971. ISBN 0-226-97749-8.