Komikss

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
1920. gadā Elzija Segara zīmētais komikss The Thimble Theater

Komikss jeb attēlstāsts[1] ir vairāku zīmējumu kopums, kur zīmējumi ir izvietoti secīgi viens aiz otra un kuros tiek attēlots kāds komisks[2] sižets. Zīmējumos varoņu teiktais ir ierakstīts vārdu balonos, bet paskaidrojošais teksts — atsevišķā rāmītī zīmējuma stūrī. Komikss var būt gan atsevišķs izdevums, piemēram, komiksu žurnāls, vai arī kā sleja kāda laikrakstā.

Vārda "komikss" izcelsme ir meklējama angļu valodā. Nosaukums ir radies no comic strips, kas nozīmē "komiskās strēmeles".[3] Japāņu komiksi tiek saukti par mangu.

Komiksu formāti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Viens no populārākajiem komiksu formātiem ir komiksu žurnāli. Pirmie komiksu žurnāli iznāca 1933. gadā Amerikas Savienotajās Valstīs. Neskatoties uz nosaukumu, komiksu žurnāli ne vienmēr ir izveidoti humoristiskā stilā. Mūsdienās ir dažāda žanra komiksu žurnāli.

Vēl viens izplatīts formāts ir komiksu slejas, kas visbiežāk ir sastopams laikrakstos. Tie parasti ataino kādu īsu, sadzīvisku un smieklīgu epizodi. 20. gadsimtā parasti bija pieņemts darbdienās šos zīmējumus laikrakstos publicēt melnbaltus, bet svētdienās izdeva krāsainus.

Tā saucamie grafiskie romāni sevī ietver romānu, kas izdots grafiskā variantā, un kur galvenais ir zīmējums nevis teksts. Nav zināma precīza šī termina izcelsme. Mūsdienās šo terminu izmanto komiksu autori, lai distancētu savus darbus no komiksu pamatmasas, kas paredzēti bērnu auditorijai.

Interneta vidē plaši izplatīti ir interneta komiksi, jo tiem nepastāv formāta, redakcionālie un citi ierobežojumi, kas raksturīgi papīra formāta komiksiem. Šādus komiksus var veidot praktiski jebkurš.

Komiksu zīmētāji[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Starp slavenākajiem komiksu zīmētājiem ir tādi cilvēki kā:[4]

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Sinonīmu vārdnīca
  2. «Komikss» (latviski). LU MII AILab skaidrojošā vārdnīca (tezaurs.lv). Skatīts: 2013. gada 20. jūlijā.
  3. Svešvārdu vārdnīca
  4. «The 100 Greatest Comic Artists #10-1» (angliski). acomics.com. Skatīts: 2013. gada 22. jūlijā.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]