Krasts (grupa)

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Krasts
Galvenā informācija
Izcelsmes vieta Latvija Rīga, Latvija
Žanri rokmūzika
Darbības gadi 1984 - 1990
Bijušie dalībnieki
Edgars Priedītis
Aivars Ižiks
Ivars Prekelis
Einārs Kizjallo
Oskars Sopss
Andris Veismanis
Ivars Šterns
Aivars Siņickis
Zigmunds Žukovskis
Modris Laizāns

Krasts bija latviešu rokgrupa, kas darbojās no 1984. līdz 1990. gadam.

Rokgrupas "Krasts" sastāvs sāk veidoties, kad dienesta laikā padomju armijā iepazīstas divi tās dibinātāji, basģitārists Edgars Priedītis un ģitārists Aivars Ižiks. Pēc demobilizācijas viņi 1984. gada pavasarī nolemj veidot savu grupu, kopā ar bundzinieku Ivaru Prekeli un taustiņinstrumentālistu spēlēja Einārs Kizjallo. No 1985. līdz 1988. gadam grupā darbojas arī solists Oskars Sopss. Kopā ar viņu grupa sāk koncertēt, veiksmīgi piedalās festivālā "Gaujas atbalsis". 1986. gadā uz pāris gadiem grupai pievienojas dziedātājs un taustiņinstrumentālists, vēlākais diriģents Andris Veismanis. Viņa dziesma ar O. Vācieša vārdiem "Pēc pusnakts" 1987. gadā piedalās "Mikrofona" aptaujā, iegūstot 27. vietu, savukārt E. Priedīša dziesma "Tēvam" (J. Butūzova vārdi) togad iegūst 49. vietu. Grupa darbojas Ogres rajona kolhoza "Suntaži" paspārnē, viņus materiāli atbalsta arī ražošanas apvienība "Vilnis".[1]

Pēc dalības festivālā "Bildes '86" grupa koncertē daudzviet Latvijā. Repertuārā bija gan pašu grupas dalībnieku darbi, gan arī daži Imanta Kalniņa un Ērika Ķiģeļa darbi. 1988. gadā grupai pievienojas dziedātājs Ivars Šterns no Liepājas, kas iepriekš darbojies grupā "Meloss" no Liepājas. A. Veismaņa vietā tiek pieņemts taustiņinstrumentālists Aivars Siņickis. 1987. gadā pēc dalības festivālā "Liepājas dzintars" grupu pamet viens no tās dibinātājiem E. Priedītis, lai nākamajā gadā izveidotu hārdroka grupu "Monro", viņa vietā nāk basģitārists Zigmunds Žukovskis, kas iepriekš spēlējis "Eolikā". Grupā darbojas arī vokālists un mežradznieks Modris Laizāns.

Grupas mūzika tiek raksturota kā progresīvais roks, tai raksturīga nopietnas dzejas izmantošana. Tiek veidoti dziesmu cikli, kuru tematika ir mīlestība pret dzimteni un ekoloģija, to vidū arī "Zaļais cikls" (1988), kas tiek atskaņots Vides aizsardzības kluba rīkotajā festivālā Mežaparkā. Šī cikla dziesma "Tavas saknes tavā zemē" ar V. Belševicas dzeju 1989. gadā ""Mikrofona" aptaujā iegūst 13. vietu. Šajā laikā grupa ieraksta vairākas dziesmas Latvijas Radio studijā, tomēr oficiāli ieraksti netiek izdoti.

Grupa pastāv līdz 1990. gadam, kad izbeidzas tās aktīvā darbība, tās pēdējie palikušie dalībnieki ir E. Kizjallo un A. Ižiks. "Mikrofona" aptaujā piedalās viņu abu kopīgi ierakstītā dziesma "Krāsains sapnis" (98. vieta), bet augstākā pozīcijā nonāk "Krasta" ierakstītā dziesma "Austrumu pusē" (32. vieta). Pēc tam tās mūziķi pievēršas citiem muzikālajiem projektiem, mūzikas pedagoģijai un uzņēmējdarbībai.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]