Krievijas 2020. gada konstitucionālā reforma

Krievijas 2020. gada konstitucionālā reforma bija plašs grozījumu kopums, kas būtiski mainīja valsts pamatlikumu. Tā ietvēra prezidenta pilnvaru stiprināšanu, atceļot termiņu ierobežojumu Vladimiram Putinam un ļaujot viņam potenciāli palikt amatā līdz 2036. gadam, kā arī noteica Krievijas tiesību aktu prioritāti pār starptautiskajām normām, nostiprinot valsts suverenitāti.
Konstitūcijā tika iekļautas arī sociālās garantijas, piemēram, minimālās algas un pensiju indeksācijas nodrošināšana, vienlaikus uzsverot tradicionālās vērtības, tostarp ģimenes definēšanu kā savienību starp vīrieti un sievieti. Reforma piešķīra konstitucionālu statusu Valsts padomei, paplašinot tās lomu Krievijas politiskajā sistēmā.
Reforma izraisīja plašu kritiku gan valstī, gan starptautiski. Galvenais pretenziju punkts bija prezidenta termiņu nullifikācija, kas de facto ļauj Vladimiram Putinam palikt pie varas līdz 2036. gadam, radot bažas par autoritārisma nostiprināšanos un politiskās varas koncentrāciju. Kritiķi arī norādīja, ka reforma vājināja varas dalīšanas principu, paplašinot prezidenta pilnvaras uz premjerministra un parlamenta rēķina, kas būtiski iedragāja Krievijas jau tā ierobežoto politisko plurālismu.
Tika kritizēts arī tas, ka reforma tika pieņemta steigā un bez reālas diskusijas ar sabiedrību, turklāt referenduma norise tika apšaubīta neatkarīgo novērotāju ziņojumu dēļ par pārkāpumiem un manipulācijām. Starptautiskās organizācijas, piemēram, Eiropas Padome, izteica bažas par to, ka grozījumi grauj tiesiskumu un neatkarīgo institūciju lomu. Turklāt sociālie un ideoloģiskie grozījumi, piemēram, Krievijas tiesību aktu prioritāte pār starptautiskajiem likumiem, konservatīvo ģimenes vērtību nostiprināšana un Dieva pieminēšana konstitūcijā, raisīja diskusijas par valsts virzību uz izolacionismu un ideoloģisko kontrolētību. Opozīcija un daļa sabiedrības šo reformu uztvēra kā manipulāciju, kas tika veikta, lai nodrošinātu esošā režīma ilgtspēju, nevis patiesas valsts pārvaldes uzlabošanu.
Ārējās saites
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Vikikrātuvē par šo tēmu ir pieejami multivides faili. Skatīt: Krievijas 2020. gada konstitucionālā reforma.