Kvieši

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Kvieši
Triticum
Kvieši
Klasifikācija
ValstsAugi (Plantae)
NodalījumsSegsēkļi (Magnoliophyta)
KlaseViendīgļlapji (Liliopsida)
RindaGraudzāļu rinda (Poales)
DzimtaGraudzāļu dzimta (Poaceae)
ApakšdzimtaPooideae
CiltsKviešu cilts (Triticeae)
ĢintsKvieši (Triticum)
Sinonīmi
  • Crithodium
  • Deina
  • Frumentum
  • Gigachilon
  • Nivieria
  • Spelta
Kvieši Vikikrātuvē

Kvieši (Triticum) ir graudzāļu dzimtas ģints, kas ir plaši kultivēta labība visā pasaulē. Tie ir vieni no visvairāk audzētajiem kultūraugiem; vairāk tiek audzētas tikai cukurniedres, kukurūza un rīsi.[1] Kvieši ir plaša patēriņa pārtikas produkts. No tiem izgatavo miltus, no kuriem savukārt cep maizes produktus: cepumus, kūkas, brokastu pārslas, makaronus un tā tālāk. No kviešiem fermentācijas procesā iegūst arī alu, degvīnu un pat biodegvielu. Kviešus var izmantot arī kā lopbarību, bet no kviešu salmiem veido ēku jumtus.

Kviešu vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kviešu izcelsme ir meklējama "Auglīgajā pusmēnesī" Tuvajos Austrumos. Tā ir viena no vecākajām graudaugu kultūrām pasaulē. Tie Eifratas ielejā ir kultivēti 9000 gadus pirms mūsdienām. Arī Senās Ēģiptes faraoni ir apglabāti kopā ar kviešiem, kuri tika ņemti līdzi aizkapa dzīvē.

Kviešus audzēt iemācījās arī Senajā Grieķijā un Senajā Romā. Tie izplatījās arī uz Centrālāzijas zemēm un Ķīnu. Tiek lēsts, ka šajās zemēs kviešus audzē aptuveni 5000 gadus. Pēc Jaunās pasaules atklāšanas kvieši tika ievesti audzēšanai arī Ziemeļamerikā.

1990. gadā visvairāk kviešu tika izaudzēts Padomju Savienībā, bet mūsdienās, 2010. gadā, visvairāk kviešu tika izaudzēts Ķīnā (115,2 miljoni tonnu).[1] Nākamās valstis ir Indija, Amerikas Savienotās Valstis, Krievija un Francija.[1]

Kviešu sistemātika[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kviešu ģintī ietilpst no 20 līdz 27 sugām. Vissenākā kviešu suga Triticum boeoticum, kas aug savvaļā Dienvidrietumāzijā, ir diploīda (2n=14). Tiek uzskatīts, ka uzsākot kviešu kultivēšanu, izveidojušies viengraudkvieši (Triticum monococcum), kuriem hibridizējoties ar nezināmu diploīdu Triticum sp. endoreduplikācijas rezultātā izveidojās allotetraploīdie angļu jeb turgidumkvieši (Triticum turgidum) (2n=28). Notiekot turgidumkviešu hibridizācijai ar Triticum tauschii (2n=14), izveidojušies mūsdienās visplašāk kultivētie alloheksaploīdie mīkstie kvieši (Triticum aestivum).

Mīkstie kvieši[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Mīkstie kvieši (Triticum aestivum L.) ir viens no senākajiem un visvairāk audzētajiem pārtikas kultūraugiem. Pasaulē šobrīd tiek audzētas apmēram 4500 mīksto kviešu šķirnes, taču aizvien notiek darbs pie jaunu šķirņu izveides, kas ir vairāk piemērotas biotiskā un abiotiskā stresa apstākļiem, augstāku ražību un graudu kvalitāti.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. 1,0 1,1 1,2 «Wheat» (angliski). faostat.fao.org. Skatīts: 2013-01-07.