Kvieši

Vikipēdijas lapa
Šis raksts ir par labību un graudiem. Par graudzāļu dzimtas ģinti skatīt rakstu kviešu ģints.
Kviešu graudi

Kvieši ir labība no kviešu ģints graudzāļu sugām. Pārtikas graudus galvenokārt iegūst no mīksto kviešu (Triticum aestivum) sugas, bet arī no citām sugām iegūst kviešu graudus, kurus lieto pārtikā, piemēram, no cietajiem kviešiem (Triticum durum) iegūst graudus, kurus pēc tam izmanto makaronu miltu malšanā vai mannas gatavošanā. Kviešus izmanto arī lopbarībā.

Kviešu vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kviešu izcelsme ir meklējama "Auglīgajā pusmēnesī" Tuvajos Austrumos. Tā ir viena no vecākajām graudaugu kultūrām pasaulē. Tie Eifratas ielejā ir kultivēti 9000 gadus pirms mūsdienām. Arī Senās Ēģiptes faraoni ir apglabāti kopā ar kviešiem, kuri tika ņemti līdzi aizkapa dzīvē.

Kviešus audzēt iemācījās arī Senajā Grieķijā un Senajā Romā. Tie izplatījās arī uz Centrālāzijas zemēm un Ķīnu. Tiek lēsts, ka šajās zemēs kviešus audzē aptuveni 5000 gadus. Pēc Jaunās pasaules atklāšanas kvieši tika ievesti audzēšanai arī Ziemeļamerikā.

1990. gadā visvairāk kviešu tika izaudzēts Padomju Savienībā, bet mūsdienās, 2010. gadā, visvairāk kviešu tika izaudzēts Ķīnā (115,2 miljoni tonnu).[1] Nākamās valstis ir Indija, Amerikas Savienotās Valstis, Krievija un Francija.[1]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. 1,0 1,1 «Wheat» (angliski). faostat.fao.org. Skatīts: 2013-01-07.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]