Lajošs Košuts

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Lajošs Košuts
Kossuth Lajos
Lajošs Košuts
Personīgā informācija
Dzimis 1802. gada 19. septembrī
Monoka, Ungārijas karaliste
(Boršodas-Abaūjas-Zemplēna meģe, Karogs: Ungārija Ungārija)
Miris 1894. gada 20. martā (91 gads)
Turīna, Itālijas karaliste
(Karogs: Itālija Itālija)
Tautība ungārs
Nodarbošanās jurists, žurnālists

Lajošs Košuts (ungāru: Kossuth Lajos; dzimis 1802. gada 19. septembrī, miris 1894. gada 20. martā) bija ungāru jurists, žurnālists un politiķis. Viens no Ungārijas 1848. gada revolūcijas līderiem.

Dzimis nabadzīgā muižnieku ģimenē. Skolā gāja Šātoraljaūjhejā un Šārošpatakā. Mācījās Peštas universitātē. Pēc tam turpat strādāja par juristu. Iesaistījās politiskajā dzīvē. No 1825. līdz 1827. gadam un no 1832. līdz 1836. gadam darbojās Ungārijas diētā (parlamentā), kas sanāca Požoņā (mūsdienu Bratislavā). Savas nacionālās darbības dēļ no 1837. līdz 1840. gadam - apcietinājumā. No 1841. gada - liberālās avīzes Pesti Hírlap galvenais redaktors.

Ietekmējoties no notikumiem Parīzē, 1848. gada 3. martā aicināja uz pārmaiņām Ungārijā. Vadīja delegāciju, kas ieradās Vīnē uz pārrunām ar valsts vadību. Ungārijai tika piešķirta "pašpārvalde". Par valdības vadītāju kļuva liberālis Lajošs Batjāņs, bet Košuts - par finanšu ministru. 1848. gada septembrī par valdības vadītāju iecēla Košutu, tomēr imperators šo valdību neapstiprināja. Ungārijā tika realizētas reformas, tomēr Ungārijas valdība un Košuts neatzina citu Ungārijā dzīvojošo tautu tiesības (piemēram, Košuts neatzina slovāku kā tautas eksistenci), kas atsvešināja Ungārijas mazākumtautības. Austriešu, horvātu un krievu karaspēkam izdevās sakaut Ungārijas bruņotos spēkus un apspiest revolūciju.

Košuts devās trimdā, iesākumā uz Osmaņu impēriju. Vēlāk apmeklēja Lielbritāniju un ASV. Apmetās Turīnā, kur 1894. gadā miris.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]