Latvijas—Baltkrievijas robeža

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Latvijas—Baltkrievijas robeža ir 173 km gara Eiropas Savienības ārējā robeža, kas atdala Latviju un Baltkrieviju. Mūsdienu robeža balstās uz pēc 1923. gada izveidoto Latvijas—Polijas robežu, kas bija 105 km gara, un Latvijas—PSRS robežas dienvidu daļu.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Latvijas brīvības cīņu laikā 1920. gada 30. janvāra Latvijas-Krievijas pamiera līgumā noteica demarkācijas līniju uz 1. februāri, kas sakrita ar latviešu apdzīvotā Ludzas apriņķa austrumu robežu. 1920. gada martā Latvijas armijas Kurzemes divīzija nomainīja poļu daļas frontes iecirknī Drisas apriņķī no Proškiem līdz Osvejas ezeram un tālāk līdz Daugavas labajam krastam. Pēc 11. augustā Rīgā noslēgtā miera starp Latviju un Padomju Krieviju Latvijas armija atkāpās no Drisas, vienīgi Piedrujas un Pustiņas (Robežnieku) pagastus iekļāva Latvijas teritorijā.[1]

1920. gada pavasarī Polijas armija ieņēma Grīvas pilsētu, Bornes, Borovkas (Silenes), Demenes, Kalkūnu, Salienas un Skrudalienas pagastus (agrāko Aizlauces draudzes novadu), kas tika administratīvi iekļauti tolaik Polijai piederošajā Braslavas apriņķī. Pēc poļu karaspēka atkāpšanās Poļu—padomju kara laikā 1920. gada vasarā šo teritoriju ieņēma Latvijas armija.

Mūsdienu robeža[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Latvijas—Baltkrievijas robežas demarkāciju sāka 1997. gadā un pabeidza 2008. gada 6. novembrī Rīgā, parakstot noslēguma protokolu. Robežas garums ir 172,912 km, un tā iezīmēta ar 417 robežstabiem, ieskaitot 17 bojas robežezeros.

Kopš 2006. gada ir noteikti šādi robežkontroles punkti:

Nr. Latvijas—Baltkrievijas robeža robežkontroles veids
1. IndraBihosava (Бігосава) dzelzceļš
2. Pāternieki — Hriharouščina (Грыгароўшчына) autoceļš
3. Silene — Urbāni (Урбаны) autoceļš
4. Meikšāni — Hauriļina (Гаўрыліна) pāreja
5. PiedrujaDruja (Друя) pāreja (pārceltuve)
6. Vorzova — Ļipauka (Ліпаўка) pāreja
7. Kaplava — Pļusi (Плюсы) pāreja

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Krišs Kapenieks. Latvijas armijas darbība Drisas apriņķī 1920. gadā (www.karamuzejs.lv/lejupielade/08kapenieks.doc)

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]