Latvijas Loto

Vikipēdijas lapa
Latvijas Loto
Latvijas Loto
Sauklis Labas lietas notiek
Veids Valsts akciju sabiedrība
Dibināts 1972
Galvenais birojs Meistaru iela 19, Rīga, Karogs: Latvija Latvija
Vadība Edgars Lediņš, Jolanta Jērāne, Jānis Pone
Darbinieki 114
Apgrozījums 40 807 982 € (2018.)
Peļņa 6 487 093 € (2018.)
Nozare Izlozes, Loterijas
Produkti SuperBingo, Eurojackpot, Vikinglotto, Keno, Latloto 5 no 35, Loto 5, momentloterijas, interaktīvās momentloterijas
Mājaslapa https://www.latloto.lv/

"Latvijas Loto" ir Latvijas nacionālais loteriju uzņēmums un tā vienīgais īpašnieks ir valsts.[1] Latvijas Loto organizē loterijas Eurojackpot, Vikinglotto, SuperBingo, LatLoto 5 no 35, Keno un Loto 5 — ar divām papildspēlēm Džokers 7 un Džokers, vairāk nekā piecpadsmit momentloterijas[2] un trīsdesmit interaktīvās momentloterijas. Skaitļu loterijas un momentloterijas var iegādāties tirdzniecības vietās visā Latvijā un tiešsaistē.

VAS "Latvijas Loto" darbības ideja balstīta uz loteriju nozares pamatbūtību — iedzīvotāju brīvo līdzekļu piesaiste, no kuras daļa tiek izmaksāta laimestos, daļa — kā atbalsts sabiedriskā labuma mērķprogrammām, kā arī papildus finansējums valsts budžetā.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

"Latvijas Loto" kā uzņēmuma tradīcijas aizsākās 1972. gadā, kad tika dibināta toreizējā Sportloto republikāniskā pārvalde. Līdz ar Latvijas neatkarības atgūšanu Sportloto tika pārveidots par uzņēmumu "Latvijas Loto". 1993. gada 10. janvāri var uzskatīt par nacionālās loterijas dzimšanas dienu — šajā dienā tika organizēta pirmā skaitļu loterijas Latloto 5 no 35 izloze.

"Latvijas Loto" ir pirmie, kas Latvijā ieviesa pašreiz izmantoto on-line sistēmas tehnoloģiju, kuras izgatavotājs ir ASV uzņēmums Scientific Games Corporation. Pirmais sadarbības līgums — ar Zviedrijas uzņēmumu EssNet AB par on-line loteriju sistēmas uzstādīšanu un apkalpošanu — Latvijā tika noslēgts 1996. gada februārī, bet 1996. gada decembrī skaitļu loterija Latloto 5 no 35 kļuva par pirmo on-line režīmā spēlējamo loteriju Latvijā.

"Latvijas Loto" 1996. gada jūnijā tika pārveidots par valsts akciju sabiedrību, un šāds statuss uzņēmējsabiedrībai ir joprojām.

1997. gadā tika ieviesta skaitļu izložu papildspēle Džokers.

2000. gada 1. jūnijā "Latvijas Loto" parakstīja līgumu ar EssNet AB par uzstādītās on-line loteriju sistēmas iegādi. Līguma ietvaros "Latvijas Loto" pārņēma EssNet līdzšinējo darbību Latvijā.

2001. gada janvārī tika uzsākta jaunas skaitļu loterijas Keno tirdzniecība.

2002. gada martā tika uzsākta jauna skaitļu loterijas SuperBingo tirdzniecība. SuperBingo tika izveidots jauns formāts — TV izloze ar Auditorijas spēlēm.

2009. gadā tika ieviesta papildspēle Džokers 7.

2011. gada februārī "Latvijas Loto" pievienojās Ziemeļvalstu kopīgi rīkotajai loterijai Vikinglotto.

2013. gada janvārī "Latvijas Loto" pievienojās starptautiskajai skaitļu loterijai Eurojackpot.

2016. gada decembrī tika uzsākta jaunas skaitļu loterijas Loto 5 tirdzniecība.

2018. gada decembrī tika uzsākta interaktīvo momentloteriju tirdzniecība.

Vadība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Valsts akciju sabiedrība "Latvijas Loto" ir Latvijas Republikas valsts akciju sabiedrība[3], kurā visas uzņēmuma kapitāla daļas pieder valstij. Valsts kapitāla daļas turētājs ir Latvijas Republikas Finanšu ministrija. Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs ir Edgars Lediņš.

Latvijas Loto valde
Valdes priekšsēdētājs Edgars Lediņš
Valdes locekle Jolanta Jērāne
Valdes loceklis Jānis Pone

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Azartspēļu un izložu likums Arhivēts 2015. gada 12. janvārī, Wayback Machine vietnē., likumi.lv
  2. Momentloretijas Arhivēts 2019. gada 12. aprīlī, Wayback Machine vietnē., latloto.lv
  3. Finanšu ministrijas Kapitālsabiedrības[novecojusi saite], fm.gov.lv

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]