Pāriet uz saturu

Latvijas Vēstnesis (izdevējs)

Vikipēdijas lapa
Oficiālā izdevēja logo

Latvijas Vēstnesis ir Latvijas Republikas oficiālais izdevējs, kas veic valsts deleģēto funkciju nodrošināt oficiālo publikāciju un sistematizēt tiesību aktus. Izdevēja darbība ir cieši saistīta ar Latvijas Republikas Satversmes 90. panta "Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības" īstenošanu.[1] Iedzīvotājiem ir tiesības būt informētiem par savām tiesībām, pienākumiem un atbildību. Lai to īstenotu, Latvijas Vēstnesis uztur vairākas specializētas tīmekļa vietnes, tajā skaitā izdod oficiālo izdevumu "Latvijas Vēstnesis".[2]

Oficiālo publikāciju un tiesiskās informācijas likums nosaka, ka oficiālais izdevējs "Latvijas Vēstnesis" īsteno valsts politiku oficiālās publikācijas un tajā ietvertās informācijas sistematizācijas jomā, veicina izpratni par normatīvajos aktos noteiktajām privātpersonu tiesībām un pienākumiem, nodrošina valsts oficiālās informācijas sniegšanu, oficiālās publikācijas un tajā ietvertās informācijas sistematizācijas procesu.[3]

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Oficiālais izdevējs tika nodibināts ar Ministru Padomes 1993. gada 2. februāra lēmumu Nr. 47 „Par valsts uzņēmuma „Latvijas Vēstnesis” nodibināšanu”[4]. Kopš 1993. gada Latvijas Republikā oficiālās publikācijas funkcija tiek īstenota, valsts informāciju publicējot oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".[5] 1993. gada 25. februārī iznāca pirmais laikraksta "Latvijas Vēstnesis" numurs.[6] Toreiz valsts oficiālajam izdevējam izvirzīja šādu darba lauku laikraksta "Latvijas Vēstnesis" — Latvijas Republikas oficiālā laikraksta — izdošana, nodrošinot tajā Latvijas Republikas likumu, lēmumu un citu normatīvo aktu, kā arī to skaidrojumu publicēšanu. Valsts varas un pārvaldes institūciju un pašvaldību darbības atspoguļošana, kā arī šo institūciju izdoto normatīvo aktu un paziņojumu, tieslietu iestāžu, privatizācijas un tiesu paziņojumu publicēšana. Kā arī dokumentālas literatūras izdošana un tematisku kopojumu izdošana par statistikas, tieslietu, socioloģijas un citām aktuālām problēmām.

2000. gadā valsts uzņēmums reorganizēts par VSIA.[7]

2012. gada 1. jūlijā stājās spēkā Oficiālo publikāciju un tiesiskās informācijas likums[8]. Šā likuma mērķis ir nodrošināt privātpersonu tiesības būt informētām par savām tiesībām un pienākumiem, reglamentējot tām saistošo tiesību aktu un oficiālo paziņojumu izsludināšanu, publicēšanu, spēkā esamību un pieejamību. Likums nosaka, ka "Latvijas Vēstnesis" ir oficiālā izdevuma izdevējs.

Ar 2013. gada 1. janvāri Latvija pilnībā pārgāja uz oficiālo publikāciju elektroniskā formātā, tas ir, oficiālais izdevums "Latvijas Vēstnesis" pieejams vietnē www.vestnesis.lv un vairs netiek izdots drukātā formātā.

Informatīvie pakalpojumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

"Latvijas Vēstnesis"[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tā saturs ir publiski ticams un saistošs. Oficiāla publikācija ir Latvijas oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis" publicētā informācija. Neviens nevar aizbildināties ar oficiālajā izdevumā publicētu tiesību aktu vai oficiālo paziņojumu nezināšanu[9].

Likumi.lv[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Latvijas Republikas tiesību akti: jaunākā informācija par tiesību aktiem un to izmaiņām. Vietnē nodrošināta pieeja sistematizētiem tiesību aktiem, tas ir jaunākie tiesību akti vietnē tiek publicēti to izsludināšanas dienā oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis". Tiesību akti ir papildināti ar jaunākajiem grozījumiem, tie ir pieejami spēkā esošajā redakcijā. Papildus tiek nodrošināta piekļuve tiesību akta „vēsturiskajām” un „nākotnes” redakcijām. Tiesību aktiem tiek norādīts to spēkā esamības statuss. Tiesību aktiem ir pievienoti saistītie dokumenti un satura rādītājs.

Kopš 2011. gada 1. februāra šajā vietnē normatīvo aktu sistematizēšanas funkciju nodrošina Tieslietu ministrija. Sistematizācijas minimālās prasības nosaka 2014. gada 18. februāra Ministru kabineta noteikumi Nr. 101 "Starptautisko līgumu uzskaites un tiesību aktu sistematizācijas noteikumi"[10]. Sistematizētiem tiesību aktiem ir informatīvs raksturs. Ja tiek konstatēta pretruna starp sistematizēto tiesību aktu un tiesību akta oficiālo publikāciju, vadās pēc oficiālās publikācijas[11].

LV portāls[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Portāls par Latviju un mums Latvijā. Palīgs tiesību aktu izpratnei: aktuāli, noderīgi un vienkārši skaidrojumi par likumdošanas procesu un tiesisko regulējumu Latvijā, problēmraksti, viedokļi un intervijas par sabiedrībā nozīmīgiem notikumiem, Latvijas vērtībām un valsts attīstību.

Jurista Vārds[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Specializēts nedēļas žurnāls tiesiskai domai un praksei un portāls juristiem. Latvijas juristu neklātienes forums.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]