Leonīds Zakovskis

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Leonīds Zakovskis
Henriks Štubis
Leonīds Zakovskis
Personīgā informācija
Dzimis 1894. gadā
Rudbārži, Aizputes apriņķis, Kurzemes guberņa, Krievijas impērija
(Skrundas novads, Karogs: Latvija Latvija)
Miris 1938. gada 29. augustā
Komunarkas masu kapi, PSRS
(Maskavas apgabals, Karogs: Krievija Krievija)
Tautība latvietis
Nodarbošanās drošības iestāžu darbinieks


Leonīds Zakovskis (krievu: Леонид Михайлович Заковский; dzimis 1894. gadā kā Henriks Štubis, miris 1938. gada 29. augustā) bija latviešu izcelmes PSRS drošības dienestu darbinieks, viens no Staļina masveida represiju organizētājiem.

Dzimis nabadzīga mežsarga gimenē. Par revolucionāru darbošanos 1914. gadā izsūtīts uz Oloņecas guberņu. Izcietis sodu, apmetās Sanktpēterburgā. Aktīvi piedalījās Oktobra revolūcijā - kopā ar dumpīgiem matrožiem ieņēmis pilsētas telegrāfu.

1918. gada 1. janvārī iestājās Čekā. Kā Čekas pilvarotais darbojies Krievijas pilsoņu kara frontēs, komandēja Speciālo uzdevumu vienības (Части особого назначения), kas cīnījās pret nemierniekiem. No 1921. līdz 1925. gadam bija Podolijas un Odesas guberņu VDK nodaļu vadītājs. No 1926. gada februāra - Čekas pilnvarotais pārstāvis Sibīrijā. No 1934. gada jūlija Baltkrievijas PSR Iekšlietu tautas komisārs.

Sevišķi izvirzījās laikā, kad par PSRS Iekšlietu tautas komisāru kļuva Genrihs Jagoda. 1934. gadā Zakovskis kļuva par Ļeņingradas čekas priekšnieku. Vadīja Sergeja Kirova slepkavības izmeklēšanu. 1938. gada 19. janvārī iecelts par PSRS Iekšlietu tautas komisāra vietnieku un Maskavas čekas priekšnieku. Vadīja Maskavas čeku laikā, kad pilsētā bija masveida represiju apogejs, tai skaitā notika latviešu iznīcināšana.

1938. gada martā atcelts no Maksavas čekas priekšnieka amata. 19. aprīlī arestēts kā "latviešu nacionālistiskās organizācijas radītājs VDTK un par spiegošanu Vācijas, Polijas un Anglijas interesēs". Nošauts Komunarkā. 1987. gadā PSRS Prokuratūra atteica Zakovska reablitāciju.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]