Pāriet uz saturu

Lietuvas Nacionālais muzejs

Vikipēdijas lapa
Lietuvas Nacionālais muzejs
Lietuvos nacionalinis muziejus
Lietuvas Nacionālais muzejs
Jaunais arsenāls Vilņas piļu kompleksā
Dibināts 1952. gadā
Atrašanās vieta Arsenāla iela 1
01143 Viļņa
Direktors Biruta Kulnita
Mājaslapa www.lnm.lt

Lietuvas Nacionālais muzejs (lietuviešu: Lietuvos nacionalinis muziejus) ir valsts muzejs Viļņā, Lietuvā. Izveidots 1952. gadā un sevī ietver vairākas nozīmīgas celtnes, plašu rakstisko materiālu un artefaktu kolekciju. Muzejs organizē arheoloģiskos izrakumus Lietuvā.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Viļņas Senlietu muzejs, ko 1855. gadā dibināja Jevstafijs Tiškevičs, bija mūsdienu muzeja priekštecis. Savas darbības sākumā muzejs koncentrējās uz Lietuvas lielkņazistes kultūru un vēsturi. Tas galvenokārt sastāvēja no poļu privātkolekcijām un bija diezgan populārs un apmeklēts. Pēc 1863. gada Janvāra sacelšanās Krievijas Impērija lielu daļu kolekcijas pārcēla uz Maskavu; pārējās kolekcijas pārkārtoja un iekļāva Viļņas publiskajā bibliotēkā. No 1866. līdz 1914. gadam muzejs un bibliotēka darbojās kā viens vesels. 1915. gadā, kad Viļņai tuvojās Pirmā pasaules kara austrumu fronte, lielāko daļu eksponātu aizveda Krieviju.

50 litu piemiņas monēta, kas veltīta Lietuvas Nacionālā muzeja 150 gadu svinībām

Pēc Lietuvas neatkarības nodibināšanas 1918. gadā, pamatojoties uz Senlietu muzeja un Lietuvas Zinātniskās biedrības krājumiem, nodibināja Vēstures un etnogrāfijas muzeju. Muzeja direktors bija Jons Basanavičs, viens no Lietuvas Neatkarības akta parakstītājiem. Pēc 1919. gada Viļņa kļuva par Polijas daļu, un muzeju pievienoja Viļņas Universitātei.

1941. gadā Zinātņu akadēmija iegādājās visu Viļņas muzeju kolekcijas. Muzejs atkal kļuva par atsevišķu vienību 1952. gadā vēsturnieka Vinca Žilēna vadībā. 1967. gadā muzejs izvietojās Viļņas piļu kompleksa jaunajā arsenālā.

1970. un 1980. gados savākti vēsturiskie materiāli no visas valsts. 1992. gadā pēc Lietuvas neatkarības atjaunošanas to pārdēvēja par Lietuvas Nacionālo muzeju. Mūsdienās muzejs ir Kultūras ministrijas pakļautībā.

Struktūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Signatāru nams, daļa no muzeja kolekcijas

Muzejā ir piecas galvenās nodaļas: vēsture un jaunākā vēsture, arheoloģija, etnogrāfija, numismātika un ikonogrāfija, kurās kopumā ir 800 000 priekšmetu.

Kolekcijas izvietotas:

Muzejā ietilpst arī Informācijas un izglītības departaments, Eksponātu reģistrācijas un saglabāšanas departaments, Restaurācijas departaments un Izdevniecības departaments.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]