Pāriet uz saturu

Liju apakšdzimta

Vikipēdijas lapa
Liju apakšdzimta
Circinae (Sundevall, 1836)
Lauku lija (Circus cyaneus)
Lauku lija (Circus cyaneus)
Klasifikācija
ValstsDzīvnieki (Animalia)
TipsHordaiņi (Chordata)
KlasePutni (Aves)
VirskārtaNeognati (Neognathae)
KārtaVanagveidīgie (Accipitriformes)
DzimtaVanagu dzimta (Accipitridae)
ApakšdzimtaLiju apakšdzimta (Circinae)
Liju apakšdzimta Vikikrātuvē

Liju apakšdzimta (Circinae) ir vanagu dzimtas (Accipitridae) plēsīgo putnu apakšdzimta. Liju apakšdzimtā ir 12 mūsdienās dzīvojošas un 2 izmirušas sugas, kuras visas pieder liju ģintij (Circus). Vēl nesenā pagātnē apakšdzimtā bija 3 ģintis, bet balstoties uz pēdējo gadu DNS pētījumiem ir veiktas apjomīgas sistemātikas izmaiņas. Divas agrākās liju apakšdzimtas ģintis tika izdalītas jaunās apakšdzimtās.[1] Šīs ģints sugas ir sastopamas visos kontinentos, izņemot Antarktīdu.

Latvijā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Latvijā sastopamas 4 liju apakšdzimtas sugas: lauku lija (Circus cyaneus), stepes lija (Circus macrourus), pļavas lija (Circus pygargus) un niedru lija (Circus aeruginosus).[2]

Kopīgās īpašības[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Zinātniskais nosaukums circus cēlies no vārda — riņķot. Riesta laikā mātīte un tēviņš izpilda riesta lidojumu, kopīgi metot lokus debesīs.[3] Liju apakšdzimtas sugas ir aktīvas dienas laikā un mājo atklātās ainavās. Lijām medījot ir raksturīgi lidot zemu virs zemes. Tās barojas ar maziem zīdītājiem, rāpuļiem un putniem.[3]

Sistemātika[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Liju apakšdzimta (Circinae)

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Phylogeny of eagles, Old World vultures, and other Accipitridae based on nuclear and mitochondrial DNA». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2011. gada 6. jūnijā. Skatīts: 2014. gada 27. novembrī.
  2. «Latvijas daba: Vanagu dzimta». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2011. gada 1. septembrī. Skatīts: 2013. gada 20. maijā.
  3. 3,0 3,1 «Facts aboutr Circinae». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2016. gada 7. martā. Skatīts: 2013. gada 20. maijā.