Ludviks Zāmenhofs

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Ludviks Zāmenhofs
Ludwik Zamenhof
Ludviks Zāmenhofs
Personīgā informācija
Dzimis 1859. gada 15. decembrī
Flag of the Russian Empire (black-yellow-white).svg Belostoka, Krievijas Impērija
(tagad Karogs: Polija Polija)
Miris 1917. gada 14. aprīlī (57 gadi)
Flag of the German Empire.svg Vācijas impērijas okupētā Varšava
(tagad Karogs: Polija Polija)
Pilsonība Krievijas Impērija
Nodarbošanās ārsts, esperanto radītājs

Ludviks Lāzars Zāmenhofs (poļu: Ludwik Lejzer Zamenhof dzimis 1859. gada 15. decembrī, miris 1917. gada 14. aprīlī) bija ārsts, poliglots, esperanto radītājs.

Tā kā Zāmenhofs piedzima krieva un ebrejietes ģimenē, viņa dzimtās valodas bija krievu un jidišs. Bērnībā Zāmenhofs apguva arī poļu un vācu valodu. Vērodams dzimtās Bjalistokas trīs lielāko kopienu - poļu, krievu un ebreju savstarpējos konfliktus, jau agrīnā jaunībā Zāmenhofs nonāca pie atziņas, ka mākslīga valoda, kura nebūtu dzimtā nevienam no runātājiem, varētu palīdzēt atrisināt savstarpējos konfliktus.

Mācoties ģimnāzijā Varšavā Zāmenhofs apguva arī angļu, franču, latīņu un sengrieķu valodu. 1878. gadā (19 gadu vecumā) radās pirmie "universālās valodas" (Lingwe uniwersala) modeļi. 1885. gadā Zāmenhofs pabeidza studijas universitātē un sāka strādāt par acu ārstu Varšavā.

1887. gadā Zamenhofs publicēja darbu - Lingvo internacia. Antaŭparolo kaj plena lernolibro un paraksta to kā Doktoro Esperanto, kas kļūst par jaunās valodas nosaukumu. Atlikušo mūžu strādā par ārstu, paralēli tulkodams pasaules literatūru esperanto valodā.

Miris 1917. gadā Varšavā, apglabāts Varšavas ebreju kapos. Japāņu Oomoto reliģija uzskata Zāmenhofu par dievu. Zāmenhofa vārdā nosaukta mazā planēta, ielas daudzās pasaules pilsētās.