Māris Martinsons

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Māris Martinsons
Dzimis 1960. gada 25. jūlijā (57 gadi)
Valsts karogs: Padomju Savienība Rīga, Latvijas PSR, PSRS
Nodarbošanās kinorežisors

Māris Martinsons (dzimis 1960. gada 25. jūlijā Rīgā) ir latviešu kinorežisors, producents, scenārists, montāžas režisors, kā arī rakstnieks. No 1991. līdz 2010. gadam dzīvojis Lietuvā, bet kopš 2011. gada atgriezies dzīvot un strādāt Latvijā.

2008. gadā saņēmis balvu kā labākais režisors Šanhajas Starptautiskajā kinofestivālā par filmu "Nevajadzīgie ļaudis", kura 2009. gadā tika atzīta par labāko pilnmetrāžas spēlfilmu kinofestivālā "Lielais Kristaps". Filma tika izvirzīta ASV Kinoakadēmijas balvai (Oskars) pārstāvēt Lietuvu kategorijā "Labākā spēlfilma svešvalodā".

2010. gadā septembrī Latvijā un Lietuvā notikusi otrās Martinsona spēlfilmas "Amaija" (angļu val. Hong Kong Confidential, pirmā Latvijas - Honkongas kopražojuma filma) pirmirzrāde, kuras galveno lomu atveidojusi viena no Japānas izcilākajām kinoaktrisēm Kaori Momoi. Filma tika izvirzīta ASV Kinoakadēmijas balvai (Oskars) pārstāvēt Latviju kategorijā "Labākā spēlfilma svešvalodā". Šis fakts ir unikāls kinovēsturē ar to, ka Martinsons ir vienīgais kinorežisors, kura filmas ASV Kinoakadēmijā ir pārstāvējušas divas dažādas valstis.

2013. gadā Lietuvā prezentējis pirmo mazbudžeta spēlfilmu - melno komēdiju/drāmu "Klusa nakts" un pirmizrāžu laikā Losandželosā filmējis jau savu ceturto spēlfilmu "Oki - okeāna vidū" - otro sadarbības projektu ar izcilo Japānas aktrisi Kaori Momoi. Spēlfilmā piedalās arī Andris Bulis, Hannah Levien (Austrālija).

2012. gadā uzsācis darbu pie spēlfilmas "Namejs" pēc rakstnieka Laimoņa Pura romānu motīviem.[1]

Vērienīgās spēlfilmas Namejs attīstīšanas posmā, Martinsons 2013. gada vasarā Jūrmalā un Rīgā uzsācis mazbudžeta spēlfilmas "Romeo n' Džuljeta" filmēšanu.

Filmogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Gads Filma Piezīmes
2006 Anastasija Pirmizrāde 'Montreal World Film Festival'
2008 Nevajadzīgie ļaudis angļu: Loss, lietuviešu: Nereikalingi žmonės
2010 Amaija angļu: Hong Kong Confidential
2013 Klusa nakts angļu: Christmas. Uncensored
2014 Oki - okeāna vidū Oki - in the middle of the ocean

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]