Malleus Maleficarum

Vikipēdijas lapa
Raganu āmurs
J. Sprenger and H. Institutoris, Malleus maleficarum. Wellcome L0000980.jpg
1669. gada izdevuma vāks
Autors Institoriss un Jakobs Šprengers
Oriģinālais nosaukums Malleus Maleficarum
Valsts Valsts karogs: Vācija Vācija
Valoda Latīņu
Žanrs traktāts
Izdevējs Thomas Cautley Newby
Izdota 1487. gads

Malleus Maleficarum (vācu: Der Hexenhammer; latviešu: Raganu āmurs vai Raganu veseris) ir 1486. gadā sarakstīta grāmata par raganošanu. Tās autori ir Ķelnes universitātes profesors Institoriss un dominikāņu mūks Jakobs Šprengers. Mūsdienu vēsturnieki uzskata, ka grāmatu sarakstījis tikai Institoriss, bet Šprengers minēts, lai grāmatu sasaistītu ar pēc iespējas spēcīgāku autoritāti.[1]

Grāmata pirmoreiz izdota Vācijā 1487. gadā un tā bija pirmais nozīmīgākais darbs, kas plašākai sabiedrībai deva priekšstatus par raganām, to darbību, raganu atpazīšanu un apkarošanu. Lai gan trīs gadus vēlāk (1490. gadā) Romas Katoļu baznīca darbu nodēvēja par nepatiesu, no 16. gadsimta sākuma līdz pat 18. gadsimtam grāmata tika bieži izmantota raganu prāvu izmeklēšanas un tiesāšanas praksēs. Šajā laikā tā tika pārizdota vairākas reizes gan Vācijā, gan Anglijā, gan Francijā, gan arī citās Eiropas valstīs.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Hans Peter Broedel, The "Malleus Maleficarum" and the Construction of Witchcraft: Theology and Popular Belief (2003) p. 19.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]