Pāriet uz saturu

Marks Antonijs

Vikipēdijas lapa
Marks Antonijs
Marcus Antonius
Marks Antonijs
Personīgā informācija
Dzimis 83. gada 14. janvārī p.m.ē.
Roma, Romas republika
Miris 30. gada 1. augustā p.m.ē.
Aleksandrija, Romiešu Ēģipte.
Dienesta informācija
Dienesta laiks 54.—30. gads p.m.ē.

Marks Antonijs (latīņu: Marcus Antonius Marci Filius Marci Nepos; dzimis 83. gada 14. janvārī p.m.ē., miris 30. gada 1. augustā p.m.ē.) bija romiešu politiķis un ģenerālis.

Jūlija Cēzara māsīcas dēls, svarīgs atbalstītājs un lojāls draugs. Pēc Cēzara nāves viņš kopā ar Oktaviānu un Lepidu izveidoja otro triumvirātu, kas jau bija nostiprināts ar likumu. Tomēr 36. gadā p.m.ē. Lepids tika izdzīts no triumvirāta. Lai stiprinātu triumvirātu, Antonijs apprecēja Oktaviāna māsu Oktāviju.

Pēc triumvirāta vienošanās Antonijs pārvaldīja Romas austrumu provinces, kur iemīlējās Ēģiptes valdniecē Kleopatrā, bet savu sievu, Oktaviāna māsu Oktāviju viņš aizsūtīja atpakaļ uz Romu. Tas nozīmēja neizbēgamu konfliktu un triumvirāta izjukšanu. Situāciju vēl vairāk pasliktināja tas, ka 34. gadā p.m.ē. viņš Kleopatras (un kā domā Cēzara) dēlu Cēzarionu pasludināja par Cēzara varas mantinieku Oktaviāna vietā un viņa pārvaldībā esošās provinces sadalīja starp Kleopatru un viņas bērniem.

32. gadā p.m.ē. Romas senāts atstādināja Antoniju no varas. 31. gadā p.m.ē. jūras kaujā pie Akcijas Oktaviāna flote sakāva Antonija spēkus. Pēc tam Oktaviāns iebruka Ēģiptē, un 30. gadā p.m.ē. Antonijs izdarīja pašnāvību.

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]