Marts Pujāts

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Marts Pujāts
Personīgā informācija
Dzimis 1982. gada 7. februārī (38 gadi)
Ogre, Valsts karogs: Latvijas PSR Latvijas PSR
Tautība latvietis
Literārā darbība
Nodarbošanās dzejnieks
Valoda latviešu valoda
Rakstīšanas laiks kopš 1998
Žanri dzeja

Marts Pujāts (dzimis 1982. gada 7. februārī Ogrē) ir latviešu dzejnieks.

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

M. Pujāts uzaudzis Ikšķilē un apmeklējis bērnudārzu "Urdaviņa". Pēc tam no septiņu gadu vecuma apguvis mūziku Rīgas E. Dārziņa mūzikas vidusskolā, no 7. klases turpināja mācības Rīgas Doma kora skolā un dziedāja tās zēnu korī, ar kuru kopā daudz koncertējis dažādās valstīs. Vislielāko iespaidu uz viņu atstāja viesošanās Japānā.[1] Šajā skolā viņš mācījās kompozīciju pie komponistiem Paula Dambja un Pētera Vaska. Tomēr pēc skolas beigšanas 2000. gadā viņš savu turpmāko dzīvi ar mūziku vairs nesaista.

2000. gadā viņš īslaicīgi studēja Latvijas Universitātes Filoloģijas fakultātē, vēlāk mācījās arī Latvijas Kultūras akadēmijā. Pēc tam strādājis dažādās reklāmas aģentūrās par reklāmas tekstu autoru.

Dzejoļus sāka rakstīt 14 gadu vecumā. 1998. gadā M. Pujāts pirmoreiz piedalījās Jauno autoru seminārā un nometnē "Aicinājums", šajā gadā ir viņa pirmās dzejas publikācijas. Vēlāk viņš publicēja arī stāstus, kā arī slejas laikrakstā "Kultūras Forums". 2000. gada pavasarī viņa dzejoļu krājuma manuskripts "Tuk tuk par sevi" saņēma Klāva Elsberga prēmiju un gada beigās tika izdots grāmatā, padarot viņu par vienu no spilgtākajiem savas paaudzes dzejniekiem.

2005. gadā Maskavā izdota bilingvāla M. Pujāta dzejas izlase "Divzvaigžņu baznīcas", kuru krieviski atdzejojis Aleksandrs Zapoļs. 2006. gadā portāla "Satori" apgādā nāca klajā otrais dzejas krājums "Mūsu dziesma", kurš piesaka lakoniskāku un atsvešinātāku poētiku. M. Pujāta dzeja iekļauta arī latviešu dzejas antoloģijās angļu valodā (2001), bulgāru valodā (2008), zviedru valodā (2008) un lietuviešu valodā (2012), kā arī kopkrājumā "Six Latvian Poets", kas Ievas Lešinskas atdzejojumā izdots Lielbritānijā 2011. gadā.

2013. gada septembra sākumā nāca klajā M. Pujāta trešais dzejoļu krājums "Nāk gaismā pati lampa", kuram tika piešķirta žurnāla "Latvju Teksti" dzejas balva. Krājums tika nominēts TV raidījuma "100 grami kultūras" balvai "Kilograms kultūras",[2] tas saņēma Literatūras gada balvu kā labākais dzejoļu krājums.

M. Pujāta teksti izmantoti mūzikā. 2008. gadā grupa "Mona de Bo" debijas albumā iekļāva skaņdarbu "Investīcijas" ar M. Pujāta tekstu, savukārt 2015. gadā izdotajā grupas "Gas of Latvia" albumā "Swan Lake" iekļautas sešas kompozīcijas ar M. Pujāta tekstiem. [3] Sarakstījis tekstus Jāņa Šipkēvica dziesmu izrādei "Zenīts", kura pirmizrāde notika 2017. gadā koncertzālē "Cēsis"; izrāde nominēta Lielajai mūzikas balvai kategorijā "Gada uzvedums".[4]

Bibliogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Dzejoļu krājumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Tuk tuk par sevi. Rīga: Pētergailis, 2000.
  • Mūsu dziesma. Rīga: p-Art/Satori, 2006.
  • Nāk gaismā pati lampa. Rīga: Mansards, 2013.
  • Ej nu ej [dzeja bērniem]. Rīga: Liels un mazs, 2020.

Citās valodās[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]