Pāriet uz saturu

Matveida glīvene

Vikipēdijas lapa
Matveida glīvene
Potamogeton filiformis (Cham. et Schltdl.)
Matveida glīvene
Klasifikācija
ValstsAugi (Plantae)
NodalījumsSegsēkļi (Magnoliophyta)
KlaseViendīgļlapji (Liliopsida)
RindaCirveņu rinda (Alismatales)
DzimtaGlīveņu dzimta (Potamogetonaceae)
ĢintsGlīvenes (Potamogeton)
SugaMatveida glīvene (Potamogeton trichoides)
Matveida glīvene Vikikrātuvē

Matveida glīvene (latīņu: Potamogeton trichoides) ir glīveņu dzimtas suga. Savvaļā tā ir nevienmērīgi sastopama visā Eiropā (atskaitot Skandināviju) un dažviet Āfrikā un Āzijā. Latvijā matveida glīvene ir sastopama ļoti reti, tikai valsts austrumu — dienvidaustrumu daļā, centrālajā daļā. Augs veido grupas stāvošos ūdeņos: ezeros un dīķos. Neparasta ir šīs retās sugas sastopamība arī visai piesārņotos ūdeņos. Daugavā aug lēni plūstošā ūdenī — galvenokārt HES ūdenskrātuvēs.

Suga ir ierakstīta Baltijas jūras reģiona Sarkanajā grāmatā un Latvijas Sarkanajā grāmatā 2. kategorijā.[1]

Matveida glīvene ir daudzgadīgs, 10—70 cm garš lakstaugs, kurš aug pilnīgi iegremdēts. Stublājs ir ieapaļš, tievs un zarots. Lapas ir šauri lineāras, sarveidīgas, 2—5 cm garas, 0,05—0,1 cm platas, tās gals ir gari nosmailots. Lapai ir labi saskatāma vidējā (galvenā) dzīsla, mazliet sliktāk redzamas divas lokveidīgas sāndzīslas, kas lapas galā savienojas ar galveno dzīslu. Šķērsdzīslu nav. Pielapes ir brīvas, sīkas (garumā 0,5—1 cm), smailas. Ziedu vārpā, kura ir 0,5—0,8 cm gara, parasti ir 3—6 ziedi, vārpai ir 1—2 cm garš kāts. Auglis ir ieapaļš, aptuveni 0,2 cm garš riekstiņš ar īsu, taisnu knābi un paugurainu šķautni. Zied jūlijā, augustā.[1]

  1. 1,0 1,1 «matveida glīvene - Potamogeton trichoides Cham. et Schltdl. - Augi - Latvijas daba». www.latvijasdaba.lv. Skatīts: 2022-08-10.

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]