Meshetijas turki

Meshetijas turki (turku: Ahıska-Türkleri) ir etniskā grupa, kas sākotnēji dzīvoja Gruzijas dienvidrietumu reģionā — Meshetijā. Šī turku kopiena vēsturiski veidojās no seldžuku turku pēctečiem, kā arī vietējām Kaukāza un Anatolijas tautām.
1944. gadā Josifa Staļina režīms piespiedu kārtā deportēja aptuveni 100 000 Meshetijas turku no Gruzijas uz Vidusāziju (galvenokārt Uzbekistānu), apsūdzot viņus sadarbībā ar nacistisko Vāciju. Deportācijas laikā daudzi cilvēki gāja bojā necilvēcīgu apstākļu dēļ. Pēc Padomju Savienības sabrukuma Meshetijas turki turpināja saskarties ar diskrimināciju un grūtībām atgriezties Gruzijā.
Krievijā Meshetijas turki galvenokārt apmetās pēc 1989. gada Fergānas traģēdijas Uzbekistānā, kad nācās bēgt no vardarbības un etniskajiem konfliktiem. Liela daļa no viņiem pārcēlās uz Krasnodaras novadu, kā arī uz citām Krievijas reģioniem, piemēram, Rostovas apgabalu, Stavropoles novadu un Adigeju. Krasnodaras novadā Meshetijas turki saskārās ar nopietnām problēmām. Vietējās varas iestādes bieži atteicās piešķirt viņiem Krievijas pilsonību, liedza piekļuvi sociālajiem pakalpojumiem, izglītībai un legālam darbam. Šīs grūtības lika daļai Meshetijas turku meklēt patvērumu citur, un sākot ar 2004. gadu, daudzi no viņiem pārcēlās uz ASV, kur viņiem tika piešķirts bēgļu statuss.
Šodien Meshetijas turki dzīvo dažādās valstīs, tostarp Turcijā, Azerbaidžānā, Kazahstānā, Krievijā, Ukrainā, ASV un citur.
Ārējās saites
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Vikikrātuvē par šo tēmu ir pieejami multivides faili. Skatīt: Meshetijas turki.
- Austrumeiropas enciklopēdijas raksts (vāciski)
|