Mišels Velbeks

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Mišels Velbeks, 2008

Mišels Velbeks (Michel Houellebecq, dzimis 1958. gada 26. februārī Reinjonā),[1] ir franču rakstnieks.

M. Velbeka romāns "Karte un teritorija" (La carte et le territoire) iznāca 2010. gada 4. septembrī apgādā Flammarion. Par šo romānu rakstniekam piešķirta prestižā Gonkūru prēmija.[2] 2015. gada 7. janvārī tai pašā izdevniecībā iznāk viņa romāns "Pakļaušanās" (La soumission), kur rakstnieks rāda Franciju pēc islāma uzvaras 2022. gadā.[3] 2019. gada 4. janvārī apgādā Flammarion iznāca viņa romāns "Serotonīns" (Sérotonine),[4] kura centrā, iespējams, ir autora alter-ego, četrdesmit sešus gadus vecs agronoms, vārdā Florāns Klods, Velbeka varoņa prototips,[5] kurš pamet savu japāņu draudzeni un dodas dzīvot inkognito, bēgdams no sociālā un profesionālā spiediena. Florāns Klods dzīvo hroniskā depresijā un ir atkarīgs no zālēm, kas atbrīvo serotonīnu - laimes hormonu. Visur valda krīze, it īpaši lauksaimniecībā, kur ES politikas reformu rezultātā Francijas zemnieki (īpaši piensaimnieki) nonāk uz bankrota sliekšņa un ir spiesti ķerties pie radikālām cīņas metodēm. Autora jaunības draugs, aristokrātisks pienkopis, ko pametusi sieva, metas ar krūti "uz ambrazūras" un tiek brutāli iznīcināts. Autora skatiens apsūdzoši slīd pāri dažādiem Francijas reģioniem. Valoda – tipiski velbekiska, sarkastiska, bet ar apcerīguma, smalkuma piesitienu, kas bija vairāk raksturīgs Velbeka agrīnajiem romāniem.[6] "Šis romāns par postījumiem pasaulē, kas nepazīst līdzcietību, solidaritāti, kur pārmaiņas ir kļuvušas nekontrolējamas, ir arī romāns par nožēlu un sirdsapziņas grēmām."[4]

Latviešu valodā Dena Dimiņa tulkojumā izdoti pieci M. Velbeka romāni.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Michel Houellebecq». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2010. gada 14. novembrī. Skatīts: 2010. gada 30. novembrī.
  2. Le roi Houellebecq sacré enfin par le Goncourt, France Soir, 8 novembre 2010.
  3. Houellebecq : visionnaire ou pervers ? [1]
  4. 4,0 4,1 Michel Houellebecq. «Sérotonine de Michel Houellebecq - Editions Flammarion». editions.flammarion.com (franču). Skatīts: 2019-02-14.
  5. «Pourquoi "Sérotonine" est le plus houellebecquien et le plus triste des romans de Houellebecq». Culturebox (franču). Skatīts: 2019-02-14.
  6. «"Sérotonine" : Houellebecq, romantique comme jamais». Franceinfo (franču). 2019-01-04. Skatīts: 2019-02-14.