Mikrotīkls

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no Mikrotik)
Jump to navigation Jump to search
Mikrotīkls
Darbības joma Datortīklu aparatūra
Dibināts 1995
Galvenais birojs Rīga, Latvija
Produkti Maršrutētāji, ugunsmūri
Ieņēmumi 202,39 miljoni eiro (2015)[1]
Neto ienākumi 61,37 miljoni eiro (2015)[1]
Vērtība 270,3 milj. EUR (2015)[2]
Īpašnieks(-i) Džons Tallijs
Arnis Riekstiņš
Darbinieki 160[3]
Mājaslapa www.mikrotik.com

Mikrotīkls, pazīstams arī kā MikroTik, ir datortīklu aprīkojuma ražotājs no Latvijas. Tā pamatprodukcija ir bezvadu iekārtas un maršrutētāji.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kompānija ir dibināta 1996. gadā, tās pašreizējā atrašanās vieta ir Brīvības gatve 214i. 1997. gadā uzņēmuma darbinieki izstrādāja pirmo uz Linux operētājsistēmas bāzētu RouterOS programmatūras sistēmu, kas paredzēta kompānijas ražotajām tīkla iekārtām, kā arī standarta x86 tipa datoriem. 2002. gadā MikroTik sāka izgatavot arī tīkla aparatūru, tapa RouterBOARD zīmols. Šobrīd MikroTik zīmols ir pazīstams visā pasaulē un pieprasījums pēc uzņēmuma produkcijas pakāpeniski pieaug.[4] Uzņēmumā 2013. gadā strādāja 144 darbinieki.[3]

2014. gadā uzņēmuma īpašnieki uzsāka vēsturisko VEF ēku atjaunošanu.[3]

2015. gada decembrī Mikrotīkls veica 1 miljonu eiro lielu ziedojumu Bērnu slimnīcas fondam. Tas ir līdz šim lielākais veiktais ziedojums Bērnu slimnīcas attīstībai.[5] Gada nogalē uzņēmums veica vēl vienu apjomīgu ziedojumu, atvēlot 500 000 eiro Latvijas Universitātes Fondam dabaszinātņu un medicīnas nozares projektu realizēšanai.

2016. gada vasarā tika izplatīta informācija, ka kompānijas peļņa iepriekšējā gadā ir sasniegusi 61,37 miljonus eiro, padarot to par otro pelnošāko uzņēmumu Latvijā aiz "Latvenergo", savukārt "Mikrotīkla" apgrozījums pārsniedza 200 miljonus eiro, kas ir aptuveni divas reizes vairāk kā gadu iepriekš.[6]

Produkti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

RouterBoard 133 ar diviem miniPCI karšu slotiem

RouterOS[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

MikroTik RouterOS ir uz Linux kodola bāzes balstīta operētājsistēma. Tā ir instalēta kompānijas ražotajā tīkla aparatūrā RouterBOARD, vai arī standarta x86 tipa datoros, tādā veidā nodrošinot datora izmantošanu maršrutētāja funkciju pildīšanai. Dažas no RouterOS pamatfunkcijām ir ugunsmūris, VPN pakalpojumi, bezvadu piekļuves punkta funkcijas. Operētājsistēma ir pilnībā licencēta, tā sadalīta vairākos lietojumu līmeņos, katrā no tiem attīstot papildus RouterOS funkcijas.

Programmas instalācijas pakotne Winbox nodrošina grafisko lietotāja saskarni ar tīkla maršrutētājā uzstādīto RouterOS operētājsistēmu. Winbox nodrošina iekārtas konfigurāciju un uzraudzību. RouterOS sniedz piekļuvi arī izmantojot FTP, Telnet un SSH savienojumus.

RouterOS atbalsta daudzas programmas, kuras izmanto interneta pakalpojumu sniedzēji, piemēram OSPF, BGP, Multiprotocol Label Switching (VPLS/MPLS). RouterOS atbalsta Internet Protocol versiju IPv4, kā arī IPv6. Programmatūra nodrošina atbalstu gandrīz visiem tīkla interfeisiem.

RouterOS versiju laidienu datumi:

  • V6 — 2012. gads
  • V5 — 2010. gada marts
  • V4 — 2009. gada oktobris
  • V3 — 2008. gada janvāris

RouterBOARD[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Uzņēmuma ražoto tīkla aparatūru tirgo ar nosaukumu RouterBOARD, tā nodrošina pilnīgu sadarbību ar RouterOS operētājsistēmu. RouterBOARD līnija apvienojumā ar RouterOS tiek tirgota no maziem līdz vidējiem bezvadu interneta pakalpojumu sniedzējiem, parasti šie produkti nodrošina platjoslas bezvadu piekļuvi attālos rajonos. Produktu līnijā ir gan samontēti SOHO maršrutētāji, bezvadu 802.11n MIMO un TDMA ierīces iekštelpās un āra lietošanai, gan arī bezkorpusa PCB maršrutētāji integrācijai pielāgotu risinājumu veidošanai.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]