Mobilo telefonu ietekmes

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search


Mobilā telefona ietekme ir dažāda veida izmaiņas mūsu domāšanā vai mūsu rīcībā, ko raisījušas mobilā telefona lietošana. Ietekme var būt gan pozitīva, gan negatīva.

Mobilo telefonu ietekme uz saziņu[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Mobilais telefons kā tehnoloģija ir pārvērtusi komunikācijas mākslu visās sabiedrībās, dažādās paaudzēs. Piekļuve šim saziņas veidam ir padarījusi personiskos kontaktus daudz vieglāk sasniedzamus nekā iepriekš. Kā arī mobilo tālruņu tīkli daudzās valstīs tagad sasniedz lauku rajonus, kur fiksētie telefoni agrāk bija retums [1]. Tomēr mobilo tālruņu un mobilo īsziņu popularitāte ir radījusi pārmērīgu sociālo un psiholoģisko ietekmi. Galvenā no tām ir bažas par to, kā tiek ietekmēta valodas standarta lietošana un tradicionālā lingvistiskā un komunikatīvā prakse [1].

Mobilo telefonu ietekme uz veselību[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Mobilie telefoni ir paredzēti, lai izplatītu radioviļņus visos virzienos, tai skaitā arī tieši virzienā uz telefona lietotāju. Radioviļņi izstaro arī no mobilā telefona antenas. Cilvēki, kuri izmanto mobilo telefonu ir pakļauti elektromagnētiskā lauka radiofrekvenču jomas laukiem daudz vairāk, nekā no mobilo telefonu bāzes stacijām, jo radioviļņi ir vērsti uz lietotāja galvu un absorbējas audos dažu cm dziļumā, dodot audiem papildus enerģiju. Līdz noteiktam līmenim cilvēka ķermenis spēj uzņemt šo papildus enerģiju, neradot nekādas lielas problēmas, bet šo līmeni pārsniedzot, var paaugstināties audu temperatūra un rasties siltuma regulācijas traucējumi. Šajā gadījumā iedarbība saistīta ar mobilā telefona tuvumā esošiem jutīgiem audiem un orgāniem:

Bioloģiskā iedarbība iestājas, kad tiek pārsniegta šī robeža, šajā gadījumā, ja temperatūras pieaugums ilgāku laiku pārsniedz 1ºC, eksperimentos ar dzīvniekiem konstatē uzvedības izmaiņas un embriju attīstības traucējumus. [2]

Mobilais telefons un privātā dzīve[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Mobilais telefons tiešā un netiešā veidā ietekmē cilvēku personīgo un profesionālo dzīvi. Tas apdraud cilvēku sociālo dinamiku sabiedriskajā dzīvē, kā arī viņu privāto dzīvi. Proti, mobilo telefonu lietotāji sabiedriskajos uzstādījumos rada paši savas personīgās privātās telpas. Savukārt mobilo telefonu lietotāji savu ārpasauli pieved arī pie savām privātajām telpām. Tas ir kļuvis iespējams mobilo tālruņu inovatīvo funkciju dēļ. Tomēr ir jāatzīst arī tas, ka sabiedrība ir arī kopīgi izvēlējusies un izmantojusi mobilo tālruni, lai kalpotu tuvības un sociālo sakaru pamatprasībām [3]

Sociālo mediju ietekme[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pēdējās desmitgades tehnoloģiskais progress ir radījis "nepārtraukto pārbaudītāju" – cilvēku, kas visu laiku pārbauda e-pastus, ziņojumus un savus izveidotos profilus internetā. Ir izpētīts, ka šāda konstanta parādība ir saistīta ar augsta stresa līmeņa veidošanos. Cilvēki, kas visu laiku pārbauda sociālos tīklus un sociālos medijus, biežāk jūtas atsvešināti no ģimenes, pat atrodoties tai blakus. Turklāt viņi bieži vien izvēlēsies nesatikt draugus un ģimeni klātienē, dodot priekšroku saziņai internetā [4].

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. 1,0 1,1 «Nkomo, D. & Khumalo, L. (2012). Embracing the mobile phone technology: its social and linguistic impact with special reference to Zimbabwean Ndebele, African Identities 2, 143–153,».
  2. «Latvijas Republikas Veselības ministrija, Veselības inspekcija. (2019). Elektromagnētiskais lauks, mobilie telefoni un veselība».
  3. «Thurlow, C. & MCkay, S. (2003). Profiling “New” Communication Technologies in Adolescence. Journal of Language & Social Psychology, 22(1), 1-94».
  4. «Medicine.lv, (2017). Veidi kā tehnoloģijas ietekmē mūsu fizisko un garīgo veselību».