Moluku kakadu

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Moluku kakadu
Cacatua moluccensis, (Gmelin, 1788)
Moluku kakadu (Cacatua moluccensis)
Moluku kakadu (Cacatua moluccensis)
Klasifikācija
Valsts Dzīvnieki (Animalia)
Tips Hordaiņi (Chordata)
Klase Putni (Aves)
Kārta Papagaiļveidīgie (Psittaciformes)
Dzimta Kakadu (Cacatuidae)
Ģints Baltie kakadu (Cacatua)
Suga Moluku kakadu (Cacatua moluccensis)
Moluku kakadu Vikikrātuvē

Moluku kakadu (Cacatua moluccensis) ir papagaiļveidīgo kārtas pārstāvis, endēms Moluku salām. Tam ir sārtas spalvas un krāšņs kustīgs cekuls.

Izskats un īpašības[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Moluku kakadu garums 52 cm, spārnu plētums — 30 cm. Apspalvojums balts ar sārtu nokrāsu. Cekula spalvas ir laškrāsā, tāpēc angliski viņu dēvē arī par lašcekula kakadu. Nereti tas tiek aprakstīts kā "flamingu krāsas" cekuls. Spalvām astes pamatnē un spārnu sākumā dzeltenīga nokrāsa. Knābis īss, knaibļveidīgs. Augšknābim ir ass āķis, kas lieliski piemērots riekstu izlobīšanai.

Izplatība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sastopams Moluku salās, kas atrodas starp Jaungvineju un Sulavesi. Tās ir kalnainas salas, kuras klāj biezi džungļi. Vislielākā populācija ir Seramas salā. Mazākas populācijas apdzīvo Saparua salas, Haruku un Ambonas salu, kas atrodas vairāk uz dienvidiem.

Dzīvesveids[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Moluku kakadu mitinās džungļos no piekrastes līdz pat 1000 metru augstumam v.j.l.. Ikdienā apdzīvo koku lapotni, taču nereti, remdējot slāpes, nolaižas uz zemes. Dzerot ūdens tiek uzņemts ar knābja apakšdaļu gluži kā ar smeļamo kausu.

Spilgtās krāsas un skaļais kliedziens ļauj viņu viegli pamanīt pat biezā lapu un zaru mudžeklī. Košais papagailis, spalgi kliegdams, veikli pārlido no koka uz koku. Putni, kas veido ilgstošas attiecības, daudz laika velta savstarpējai spalvu apkopšanai.

Barība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sacelts un sabozts cekuls nozīmē, ka putns ir uztraukts.

Ar šauro un strupo mēli kakadu var satvert aug sēklas, augļus, pat kukaiņus un to kāpurus.

Būtiska ēdienkartes daļa ir tropu koku lielie augļi. Regulāri apmeklē labības laukus un kokosriekstu plantācijas. Labprāt mielojas ar kokosriekstu pienu. Lai tam piekļūtu, putns ar cieto un aso knābi pārsit cieto čaulu.

Ligzdošana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pāri veidojas uz visu mūžu. Pēc riesta tas kopīgi veido ligzdu, visbiežāk no mīkstas koksnes gabaliņiem izklātu koka dobumu.

Mātīte var izdēt pat septiņas olas, taču parasti dējumā ir tikai divas vai trīs olas. Abi vecāki perē trīsarpus nedēļas. Putnēni attīstās dobumā, no kura izlido pēc trim mēnešiem.

Aizsardzība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Moluku kakadu ir endēmiska suga, kas izplatīta tikai vienā teritorijā un ir apdraudēta. Īpaši Seramas salas populācija sarūk, jo putnus ķer pārdošanai. Apdraudējumu rada arī dabisko dzīvesvietu izzušana.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]