Mona Liza

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Mona Liza
La Gioconda
La Joconde
Mona Liza
Mākslinieks Leonardo da Vinči
Gads apmēram 1503.—1506. gads, iespējams, turpinājis līdz apmēram 1517. gadam
Tips Eļļas glezna
Izmēri 77×53 cm
Atrašanās vieta Luvra
Parīze

"Mona Liza" (itāļu: Mona Lisa), pazīstama arī kā "Džokonda" (La Gioconda — ‘laimīga, dzīvespriecīga sieviete’), ir 16. gadsimtā Renesanses laikā Leonardo da Vinči gleznota glezna. Mūsdienās šis mākslas darbs pieder Francijas valdībai, un tas atrodas Parīzē, Luvras muzejā. Gleznas pilnais nosaukums ir Ritratto di Monna Lisa del Giocondo ("Lizas Gerardīni, Frančesko del Džokondo sievas, portrets"). Iespējams, ka šis mākslas darbs ir visslavenākais visā pasaulē. Gleznā attēlota Līza del Džokondo.

Gleznā ir attēlota sieviete, kuras izpausme ir noslēpumaina. Tiek uzskatīts, ka glezna ir sākta gleznot 1503. gadā un darba izstrādes laiks ildzis no trim līdz četriem gadiem.

Skatoties uz gleznu, daudziem cilvēkiem liekas, ka Mona Liza viņam seko ar skatienu. Arī viņas smaids ir noslēpumains, jo skatītājam šķiet, ka vienu brīdi Mona Liza smaida, bet jau nākamajā uzjautrinās par apkārt notiekošo. Gleznas abās pusēs ir redzamas simetriskas ēnas.

Leonardo da Vinči vienmēr domāja, ka viņa mākslas darbs vēl nav gatavs, tomēr skatītājiem Mona Liza likās ideāla. Viņš ar šo mākslas darbu ceļoja apkārt vairākus gadus, katru reizi kaut ko pielabojot vai pieliekot klāt.