Nāciju Sadraudzība

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Nāciju Sadraudzība
Commonwealth of Nations
Flag of the Commonwealth of Nations.svg
Location of Nāciju Sadraudzība
Nāciju Sadraudzības dalībvalstis
Galvenās mītnes vietaValsts karogs: Apvienotā Karaliste Marlborough House, Londona, Apvienotā Karaliste
Darba valoda angļu valoda
Tips brīvprātīga valstu apvienība[1]
Dalībvalstis
Vadītāji
 -  Nāciju Sadraudzības vadītāja Elizabete II Vindzora
 -  Ģenerālsekretāre Patrīsija Skotlenda
 -  Priekšsēdētājs Boriss Džonsons
Dibināšananeformāli kā Britu Sadraudzība 1926. gadā. Pašreizējā formā kopš 1949. gada
Platība
 -  Kopā 29 958 050 km² 
Iedzīvotāji
 -  iedzīvotāji 2016. gadā 2 418 964 000 
 -  Blīvums 75/km² 
Mājaslapa
thecommonwealth.org

Nāciju Sadraudzība (angļu: Commonwealth of Nations), agrāk Britu Sadraudzība (British Commonwealth), ir brīvprātīga 54 neatkarīgu un suverēnu valstu apvienība. Lielākā daļa no dalībvalstīm ir bijušas Britu impērijas sastāvā. Elizabete II Vindzora 16 Sadraudzības valstīs joprojām ir oficiālā valsts galva; šīs tituls gan ir formāls un nenozīmē reālu politisku kontroli pār šīm valstīm.

Sadraudzība pirmkārt ir organizācija, kurā valstis ar atšķirīgu ekonomikas attīstības līmeni var kopīgi un uz vienādiem noteikumiem sadarboties. Organizācijas galvenie mērķi ir veicināt ekonomisko sadarbību starp valstīm, kā arī veicināt demokrātiju, cilvēktiesības un labu valsts pārvaldi.

Sadraudzība nav politiska savienība, un Apvienotajai Karalistei tajā nav speciālu privilēģiju vai tiesību ietekmēt citu dalībvalstu politiku. Lai arī sešpadsmit dalībvalstis formāli atzīst Apvienotās Karalistes monarhu Elizabeti II par savas valsts galvu, lielākā daļai dalībvalstu ir savi valsts vadītāji.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Commonwealth Charter». Skatīts: 2019. gada 5. marts. Recalling that the Commonwealth is a voluntary association of independent and equal sovereign states, each responsible for its own policies, consulting and co-operating in the common interests of our peoples and in the promotion of international understanding and world peace, and influencing international society to the benefit of all through the pursuit of common principles and values

Literatūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Lloyd T. O. Empire, welfare state, Europe. Oxford : Oxford University Press, 2002.
  • McIntyre W.D. The Commonwealth. // The Oxford History of the British Empire. – Volume V: Historiography. /ed. by Robin W. Winks. Oxford : Oxford University Press, 2001.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]