Nāves dienasgrāmata

Vikipēdijas lapa
Nāves dienasgrāmata
Nāves dienasgrāmata
"Nāves dienasgrāmata" mangas sērijas apkopojuma vāks ar Laitu Jagami un Riuku uz tā.
Oriģinālvalodā デスノート
Žanrs detektīvs, mistika, trilleris
Veidotājs (-i) Tsugumi Ohba, Takeši Obata
Valsts Karogs: Japāna Japāna
Valoda(s) japāņu
Sezonu skaits 2
Sēriju skaits 37
Izstrāde
Sērijas garums aptuveni 25 minūtes
Translācija
Translācijas periods 2006. gada 3. oktobris — 2007. gada 26. jūnijs
Ārējās saites
Oficiālā mājaslapa

"Nāves dienasgrāmata" (japāņu: デスノート) ir japāņu manga un anime sērija, ko radīja rakstnieks Tsugumi Ohba un mākslinieks Takeši Obata. Stāsts ir par Laitu Jagami (angļu: Light Yagami), universitātes studentu, kurš atrod Nāves burtnīcu (angļu: Death Note), burtnīcu ar pārdabisku spēku. To šajā pasaulē ir nometis nāves dievs (šinigami) vārdā Rjūks. Burtnīca tās lietotājam dod spēju nogalināt jebkuru, kura seju viņš ir redzējis, ierakstot tā vārdu burtnīcā. Laits, izmantojot burtnīcu, cenšas pasauli atbrīvot no noziedzības un valdīt pār to, ieceļot sevi par tās dievu.

Sižets[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Uzmanību! Turpmākajā tekstā var tikt atklātas nozīmīgas detaļas par televīzijas seriāla saturu!
Laita Nāves burtnīca

Laits Jagami seriāla sākumā ir izcils vidusskolas pēdējās klases skolnieks. Viņa tēvs ir policijas nodaļas priekšnieks. Laitu nomāc ziņu raidījumi, kur katru dienu stāsta par noziegumiem. Laits uzskata, ka šo noziedznieku dēļ pasaule ir samaitāta. Tikmēr nāves dievs (šinigami) Rjūks ir nogarlaikojies un nolemj atstāt savu Nāves burtnīcu uz Zemes. Nāves burtnīca ir instruments, ko šinigami izmanto, lai nonāvētu cilvēkus 40 sekundes pēc viņu vārda ierakstīšanas burtnīcā. Laits atrod burtnīcu un, izlasot tajā ierakstītos noteikumus, sākumā nodomā, ka kāds viņu izjoko. Par spīti aizdomām, Laits nolemj izmēģināt burtnīcas spēku un noslepkavo kādu teroristu, kura vārdu redzēja televizora ekrānā. Apjēdzot burtnīcas spēku, Laits nolemj izmantot to, lai atbrīvotos no dažādiem noziedzniekiem un iegūtu anonīma taisnības aizstāvja reputāciju. Par spīti neskaitāmām slepkavībām, kuras viņš veic, Laits ir pārliecināts, ka dara pasaulei labu, novēršot neskaitāmi daudz citu noziegumu.

Daudzu noziedznieku un aizdomās turamo personu pēkšņas, neizskaidrojamas nāves dēļ cilvēki sāk baumot par kādu augstāku spēku, kas cīnās pret noziedzību. Šo spēku interneta forumos nodēvē par Kiru (no angļu: killer). Policija nolemj izmeklēt Kiru un nolīgst pasaulē labāko detektīvu, kuru sauc par L. Tas ir ekscentrisks jaunietis, kurš kļūst apsēsts ar Kira lietu un ir gatavs par katru cenu to atrisināt. L rodas aizdomas, ka Kira ir kāds Japānā dzīvojošs cilvēks. Viņš nolemj nolīgt Lindu L. Teiloru — uz nāvi notiesātu vīrieti, lai viņš televīzijā tiešajā ēterā Kiru izaicinātu. Laits Lindu nogalina.

L atklāj, ka Kiram ir piekļuve policijas datubāzei un nolīgst FIB izsekot visus policistus, kuriem ir piekļuve šai datubāzei, kā arī viņu ģimenes locekļus, tai skaitā arī Laitu, policijas nodaļas priekšnieka dēlu. Laits atklāj, ka viņu kāds izseko, un iegūst sava izsekotāja vārdu, tad viņu noslepkavo, kā arī visus citus FIB aģentus, kas atrodas Japānā.

L rodas aizdomas, ka Laits ir Kira, bet nespēj atrast pierādījumus. L pat ievieto videonovērošanu Laita istabā, bet neatrod nekādus pierādījumus, ka Laits ir Kira. L ierodas universitātes iestājeksāmenā, kurā piedalās Laits, un viņam atklāj, ka ir izmeklētājs, kas izmeklē Kira slepkavības. L piedāvā Laitam pievienoties izmeklēšanas komandai ar nodomu, ka tas ļaus viņam novērot Laitu. Laits piekrīt pievienoties komandai.

Tikmēr uz Zemes nonāk vēl viena Nāves burtnīca, un to paceļ modele Misa Amane. Viņa apbrīno Kiru un mēģina pievērst viņa uzmanību. Laits satiek Misu, bet šī tikšanās rada L vēl lielākas aizdomas, ka Laits ir Kira. Laits pierunā L ieslodzīt sevi un Misu uz 24 dienām, bet atrod kādu citu, kurš ieslodzījuma laikā izmantos burtnīcu. L apcietina Kira aizstājēju un atrod Nāves burtnīcu, bet Laits noslepkavo savu aizstājēju pirms viņš ir spējīgs liecināt pret Laitu.

L nolemj atbrīvot Laitu, bet turpina viņam neuzticēties. Misas šinigami noslepkavo L. Laits pārņem segvārdu L un turpina vadīt izmeklēšanu nākamos četrus gadus, mēģinot likt apkārtējiem noticēt, ka viņš cenšas atrast Kiru, kaut arī patiesībā viņš pats ir Kira.

Japānā ierodas divi L mantinieki — Niers un Mello. Niers ir pārliecināts, ka jaunais L, Laits un Kira ir viens un tas pats cilvēks. Laits vēlreiz nolīgst cilvēku, kas slepkavos viņa vietā līdz izmeklēšanas beigām — Teru Mikami. Niers uzaicina Laitu un citus izmeklētājus uz sapulci kādā pamestā rūpnīcā. Teru ierodas uz sapulci un ieraksta burtnīcā visu sapulcē esošo cilvēku vārdus, izņemot Laita.

Laits ir pārliecināts, ka ir uzvarējis, bet Niers atklāj, ka zina par Nāves burtnīcu, un atklāj Laitam, ka ir izplēsis burtnīcai visas lapas un aizstājis ar parastām papīra lapām. Laits, izrādās, šādu gājienu bija paredzējis. Viņš lika Teru izveidot viltotu burtnīcu, no kuras ļautu Nieram plēst lapas. 40 sekundes vēlāk Laits ir šokēts, ka apkārtējie vēl ir dzīvi. Niers atbild, ka pateicoties Mello ir atklājis īsto burtnīcu un to aizstājis ar parastu burtnīcu ar tādiem pašiem ierakstiem. Niers apcietina Teru un nolasa vārdu sarakstu, ko Teru bija ierakstījis. Tā kā sarakstā nav Laita vārda, Niers ir pierādījis Laita vainu.

Laits sāk skaļi smieties un atzīstas slepkavībās, bet uzsver, ka kopš viņam ir burtnīca, noziegumu skaits pasaulē ir krasi sarucis. Laits grib izmantot lapiņu, kuru bija izplēsis no īstās burtnīcas, bet viņu nošauj Matsura, Laita kolēģis.

Tēli[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vārds Aktieris Pirmā parādīšanās
Nosaukums Sērija Datums
Laits Jagami
夜神 月, Yagami Raito
Mamoru Mijano新生, Shinsei12006. gada 3. oktobris

Japāņu vidusskolnieks pie skolas atrod Nāves burtnīcu. Lai gan viņš sākumā netic burtnīcas pārdabiskajām spējām, viņš tomēr ieraksta kāda noziedznieka vārdu tajā un, pārliecinājies par burtnīcas spēku, nolemj to izmantot, lai nogalinātu pēc iespējas vairāk noziedznieku.

Pēc Laita Jagami domām, pasaulei būtu jāatbrīvojas no visiem ļaundariem. Seriāla gaitā viņš nolemj valdīt pār pasauli kā dievs. Cilvēki, nezinot, ka Laits ir vainojams pie noziedznieku nāvēm, ir nosaukuši šo spēku par Kiru.
L Lavliets
エル・ローライト, Eru Rōraito?
Kappei Jamagučī新生, Shinsei12006. gada 3. oktobris
Izmeklētājs L tiek uzskatīts par labāko izmeklētāju pasaulē. Japānas policija viņu nolīgst, lai atrastu tā saukto Kiru. Laika gaitā viņš iepazīstās ar Laitu un, kaut arī sauc viņu par savu draugu, tur aizdomās par noziedznieku slepkavībām.

Filmas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

# Nosaukums Izdošanas datums Režisors Sērija
1 Death Note: Relight - Visions of a God (ディレクターズカット完全決着版 〜リライト) 2007. gada 31. augusts Tetsuro Araki Relight sērija
2 Death Note: Relight 2 - L's Successors (ディレクターズカット完全決着版 〜リライト2 Lを継ぐ者〜) 2008. gada 22. augusts
3 "Nāves dienasgrāmata" (デスノート) 2006. gada 17. jūnijs Šūsuke Kaneko 2006. gada sērija
4 Death Note 2: The Last Name (デスノート the Last name) 2006. gada 28. oktobris
5 L: Change the World 2008. gada 8. februāris Hideo Nakata
6 Death Note: Light Up the New World 2016. gada 29. oktobris Šinsuke Sato
7 "Nāves dienasgrāmata" (Death Note) 2017. gada 25. augusts Adams Vingards Amerikāņu atkārtots ekranizējums

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]